Kone starts off strong again for men's track

Contact: William Sodoma
Date: January 14, 2012
Athletics Preview Photos

Dom Kone

CAMBRIDGE, Mass. --- Colby College's Dom Kone was the fastest man in NCAA Division III indoor track and field last year and is off to a great start in 2012.
 
Kone, who finished with the best time in the 55 dash last year at 6.34, won two races to help the Mules at a tri-meet with Bates College and MIT on Saturday. He had victories in the 55 dash (6.41) and 200 dash (22.46).
 
Dylan Nisky had the other win for Colby in the 800 meters (1:57.66), while Matt White was second in the 600 meters (1:24.01).
 
Justin Owumi had thirds in both the 55 hurdles (8.50) and the triple jump (40-4.25). Matthieu Nadeau added a third in the 5,000 meters (16:10.35).
 
MIT won the meet with 199 points and was followed by Bates (116) and Colby (64).

 MIT, Bates, Colby - 1/14/2012                         
                                      MIT                                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Portia                MIT                     8.48       8.59Q  3 
  2 Brew, Jacqueline             MIT                     8.58       8.62Q  2 
  3 Reardon, Brittany            Colby                   8.63       8.64Q  1 
  4 Tobin, Kristina              Bates                   9.00       8.91q  1 
  5 Konopka, Jaclyn              MIT                     9.14       9.03q  2 
  6 Brown, Olivia                Bates                   9.40       9.28q  3 
  7 Hicks, Annabelle             Colby                              9.35q  2 
  8 Smit, Madeline               Bates                   9.50       9.67q  3 
  9 Purcell, Madeline            Colby                  10.05       9.77   1 
  9 Kenison, Holli               Bates                   9.60       9.77   1 
 11 King, Karyn                  Colby                   9.84       9.88   3 
 12 Schreiner, Elena             Colby                   9.55       9.94   2 
 13 Hartt, Angeleque             Bates                   9.80       9.97   2 
 14 Szklarzewski, Veronica       MIT                    10.03      10.01   1 
 15 DeAngelis, Kathryn           Bates                  10.00      10.03   2 
 16 Snyder, Jenny                Bates                   9.80      10.08   1 
 17 O'Sullivan, Caroline         Bates                  10.00      10.20   3 
 
Event 1  Women 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jones, Portia                MIT                     8.59       8.40    7   
  2 Reardon, Brittany            Colby                   8.64       8.57    5   
  3 Brew, Jacqueline             MIT                     8.62       8.59    4   
  4 Tobin, Kristina              Bates                   8.91       8.99    3   
  5 Konopka, Jaclyn              MIT                     9.03       9.07    2   
  6 Brown, Olivia                Bates                   9.28       9.22    1   
  7 Hicks, Annabelle             Colby                   9.35       9.25  
  8 Smit, Madeline               Bates                   9.67       9.61  
 
Event 2  Men 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haeuser, Anthony             Bates                   7.95       8.08    7   
  2 Djaja, Brian                 MIT                     8.12       8.20    5   
  3 Owumi, Justin                Colby                              8.50    4   
  4 Thomas, John                 MIT                     8.67       8.61    3   
  5 Mizerak, Jordan              MIT                     9.22       9.46    2   
 
Event 3  Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hicks, Annabelle             Colby                   7.46       7.49Q  1 
  2 Brew, Jacqueline             MIT                     7.46       7.51Q  2 
  3 Jones, Portia                MIT                     7.51       7.55Q  2 
  4 Szklarzewski, Veronica       MIT                     7.60       7.79Q  1 
  5 Brown, Olivia                Bates                   7.90       7.83q  1 
  6 Augulewicz, Erin             Bates                   7.90       7.88q  2 
  7 Piers, Taylor                Bates                   7.90       8.00q  1 
  8 Snellings, Quincy            Bates                   7.90       8.07q  2 
  9 Snyder, Jenny                Bates                   7.90       8.15   1 
 10 Gallagher, Morgan            Colby                              8.48   2 
 11 Burton, Anne                 Colby                   8.21       8.67   2 
 
Event 3  Women 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hicks, Annabelle             Colby                   7.49       7.50    7   
  2 Brew, Jacqueline             MIT                     7.51       7.51    5   
  3 Jones, Portia                MIT                     7.55       7.52    4   
  4 Szklarzewski, Veronica       MIT                     7.79       7.75    3   
  5 Brown, Olivia                Bates                   7.83       7.88    2   
  6 Augulewicz, Erin             Bates                   7.88       8.03    1   
  7 Piers, Taylor                Bates                   8.00       8.07  
  8 Snellings, Quincy            Bates                   8.07       8.22  
 
Event 4  Men 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kone, Dominique              Colby                              6.52Q  1 
  2 DuPlessis, Michael           MIT                     6.65       6.66Q  2 
  3 Spofford, Isaiah             Bates                   6.65       6.68Q  1 
  4 Singer-Clark, Tyler          MIT                     6.93       6.78Q  2 
  5 Woods, Tim                   Bates                   6.77       6.95q  1 
  6 Levy, Ben                    Bates                   6.80       7.08q  2 
  7 Mapfuwa, Edwin               Bates                   7.00       7.09q  1 
  8 Djaja, Brian                 MIT                     6.94       7.11q  1 
  9 Halsted, Chris               Bates                   7.06       7.20   2 
 10 Langer, Sander               Bates                   7.59       7.51   2 
 
Event 4  Men 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kone, Dominique              Colby                   6.52       6.41    7   
  2 DuPlessis, Michael           MIT                     6.66       6.58    5   
  3 Spofford, Isaiah             Bates                   6.68       6.68    4   
  4 Singer-Clark, Tyler          MIT                     6.78       6.78    3   
  5 Woods, Tim                   Bates                   6.95       6.87    2   
  6 Mapfuwa, Edwin               Bates                   7.09       7.01    1   
  7 Djaja, Brian                 MIT                     7.11       7.07  
  8 Levy, Ben                    Bates                   7.08       7.42  
 
Event 5  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Portia                MIT                    26.20      26.39   4   7   
  2 Onyilagha, Frances           Colby                  26.59      26.51   4   5   
  3 Simmons, Jamie               MIT                    27.20      27.21   4   4   
  4 Tobin, Kristina              Bates                  27.50      27.88   3   3   
  5 Bell, Brittney               Colby                  27.20      28.11   4   2   
  6 Brown, Olivia                Bates                  27.50      28.25   4   1   
  7 Hartt, Angeleque             Bates                  28.00      28.83   3 
  8 Snellings, Quincy            Bates                  28.00      28.93   3 
  9 Smit, Madeline               Bates                  29.40      29.86   2 
 10 Kenison, Holli               Bates                  28.60      29.95   2 
 11 O'Sullivan, Caroline         Bates                  28.50      30.05   3 
 12 Crowley, Meaghan             Bates                  29.50      30.20   2 
 13 Ramirez, Amber               Colby                  30.11      30.48   1 
 14 Ryan, Kathleen               Bates                  30.00      31.08   1 
 15 Johnson, Gwynneth            Bates                  30.00      31.44   2 
 16 Schreiner, Elena             Colby                  33.50      34.01   1 
 
Event 6  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kone, Dominique              Colby                  23.00      22.46   2   7   
  2 Singer-Clark, Tyler          MIT                    23.00      23.13   2   5   
  3 DuPlessis, Michael           MIT                    23.80      23.51   2   4   
  4 Thomas, John                 MIT                    24.13      24.07   2   3   
  5 Woods, Tim                   Bates                  23.38      24.29   2   2   
  6 Mapfuwa, Edwin               Bates                  24.90      25.14   1   1   
  7 Spencer, Adam                Bates                  24.50      25.46   1 
  8 Djaja, Brian                 MIT                    24.80      25.61   1 
  9 Langer, Sander               Bates                  26.19      25.80   1 
 
Event 7  Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bell, Brittney               Colby                1:00.24    1:01.63    7   
  2 Bairey, Madeleine            MIT                  1:03.00    1:03.92    5   
  3 Carleton, Elizabeth          Bates                1:04.00    1:07.07    4   
  4 Ramirez, Amber               Colby                1:07.55    1:08.66    3   
  5 Ryan, Kathleen               Bates                1:07.00    1:11.10    2   
  6 Burton, Anne                 Colby                1:08.99    1:12.12    1   
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gager, Mac                   MIT                    52.22      52.38   2   7   
  2 Diamantoni, Nicholas         MIT                    53.35      53.03   2   5   
  3 Jurewicz, Jacob              MIT                    53.50      53.06   1   4   
  4 Supple, Will                 Colby                  52.50      53.28   2   3   
  5 Clarke, Kevin                Colby                  53.00      53.60   2   2   
  6 Duncanson, Austin            Colby                  53.00      54.10   2   1   
  7 Levy, Ben                    Bates                  51.30      54.55   2 
  8 Jamerson, Colin              Bates                  57.00      57.39   1 
  9 Valles, Matthew              Bates                  56.50      58.84   1 
 
Event 9  Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simmons, Jamie               MIT                  1:40.00    1:38.07    7   
  2 Huang, Cindy                 MIT                  1:42.00    1:42.74    5   
  3 Taylor, Alexandra            MIT                  1:43.00    1:44.22    4   
  4 Swiatek, Michaela            Colby                1:44.80    1:48.49    3   
  5 Alexander, Abigail           Bates                1:48.00    1:49.53    2   
  6 Oliver, Amelia               Bates                1:50.00    1:58.41    1   
 
Event 10  Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiggins, Chadd               MIT                  1:24.00    1:23.86    7   
  2 White, Matt                  Colby                1:26.00    1:24.01    5   
  3 Way, David                   MIT                  1:23.31    1:24.79    4   
  4 Corcoran, Peter              Bates                1:23.93    1:25.22    3   
  5 Wainman, Eric                Bates                1:26.50    1:25.48    2   
  6 Hoskin, Dominique            MIT                  1:30.00    1:30.07    1   
  7 Jeffries, Patrick            Bates                1:28.00    1:31.91  
 -- Pontis, Victor               MIT                  1:32.00        DNF  
 
Event 11  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fusco, Sarah                 Bates                2:24.00    2:23.62    7   
  2 Coad, Margaret               MIT                  2:27.75    2:24.49    5   
  3 Marzen, Stephanie            MIT                  2:24.00    2:29.88    4   
  4 Wiener, Emily                Bates                2:38.00    2:40.61    3   
  5 Collins, Larisa              Bates                           2:43.27    2   
  6 Chari, Sara                  Bates                2:45.00    2:48.99    1   
 
Event 12  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nisky, Dylan                 Colby                1:56.90    1:57.66    7   
  2 Barron, Nick                 Bates                1:56.86    1:58.73    5   
  3 Bullock, Justin              MIT                  1:57.75    1:59.54    4   
  4 Forman, Jared                MIT                  1:59.00    2:01.35    3   
  5 Paez, Ricardo                MIT                  2:05.00    2:01.68    2   
  6 Madigan, Sean                Colby                2:02.00    2:04.33    1   
  7 Polich, Zach                 Bates                2:03.00    2:08.91  
  8 Lau, Ryan                    MIT                  2:10.00    2:10.36  
  9 Harmeling, Luke              Bates                2:15.00    2:18.00  
 10 Nguyen, Phi                  Bates                2:18.00    2:36.25  
 
Event 13  Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arens, Elizabeth             Bates                3:10.00    3:03.59    7   
  2 van den Heuvel, Louise       MIT                  3:07.23    3:05.09    5   
  3 Lingar, Morgan               Colby                3:12.00    3:07.32    4   
  4 Burkland, Marie              MIT                  3:08.00    3:07.90    3   
  5 Helmick, Amelia              MIT                  3:10.00    3:12.55    2   
  6 Gagnon, Erica                Bates                3:16.00    3:16.89    1   
  7 Colford, Brittany            Colby                3:18.00    3:18.26  
  8 Tatro, Devin                 Bates                3:16.00    3:28.27  
  9 Foden, Emily                 Bates                3:24.00    3:28.44  
 
Event 14  Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LePage, James                Bates                2:32.00    2:31.24    7   
  2 O'Neil, Gilbert              MIT                  2:34.00    2:36.00    5   
  3 Trimble, Logan               MIT                  2:33.00    2:40.33    4   
  4 Hannon, Kyle                 MIT                  2:37.00    2:41.01    3   
  5 Coffman, Charlie             Colby                           2:41.14    2   
  6 McKenna, Jay                 MIT                  2:36.00    2:42.54    1   
  7 Yangani, Festus              Bates                2:40.00    2:43.97  
  8 White, David                 Colby                           2:44.89  
 
Event 15  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 van den Heuvel, Louise       MIT                  5:15.00    5:12.44    7   
  2 Burkland, Marie              MIT                  5:22.00    5:15.17    5   
  3 McVay, Elaine                MIT                  5:15.00    5:15.81    4   
  4 Marzen, Stephanie            MIT                  5:20.00    5:20.35    3   
  5 Lauer, Eva                   Colby                5:20.00    5:21.82    2   
  6 Nixon, Kallie                Bates                5:30.00    5:22.61    1   
  7 Reedich, Lisa                Bates                5:30.00    5:25.36  
  8 Connolly, Katherine          Colby                5:32.00    5:27.40  
  9 Ogilvie, Meg                 Bates                5:30.00    5:31.90  
 10 Solch, Amanda                Bates                5:35.00    5:34.30  
 11 Arsenault, Emily             Colby                           5:36.21  
 12 St. Laurent, Robyn           Colby                5:35.21    5:37.55  
 13 Carey-Hatch, Mira            Bates                5:40.00    5:40.84  
 14 Notarianni, Tara             Bates                           5:47.15  
 15 Cheruiyot, Abigael           Colby                5:48.00    5:49.49  
 16 Shribman, Natalie            Bates                           6:12.16  
 
Event 16  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bullock, Justin              MIT                  4:25.42    4:21.01    7   
  2 Barron, Nick                 Bates                4:15.61    4:24.92    5   
  3 Paez, Ricardo                MIT                  4:35.93    4:27.61    4   
  4 Marx, Patrick                MIT                  4:20.00    4:27.90    3   
  5 Stansel, John                Bates                4:28.00    4:28.15    2   
  6 McKenna, Jay                 MIT                  4:22.73    4:32.11    1   
  7 Hannon, Kyle                 MIT                  4:20.00    4:34.58  
  8 Safai, Eric                  MIT                  4:25.00    4:39.06  
  9 Greenlee, Chris              Colby                           4:42.15  
 10 McCarthy, Will               Colby                           4:44.41  
 11 Halladay, Chris              Colby                           4:48.26  
 12 Letourneau, Tom              Colby                4:45.70    4:49.24  
 13 Hyszczak, Dan                Colby                           4:55.43  
 14 Harmeling, Luke              Bates                4:56.53    5:13.65  
 15 Nguyen, Phi                  Bates                5:20.00    5:41.65  
 
Event 17  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manion, Dacie                MIT                 10:45.00   10:19.89    7   
  2 Dewdney, Berol               Colby               10:40.00   10:23.87    5   
  3 McVay, Elaine                MIT                 10:25.00   10:24.95    4   
  4 de Geus, Martina             MIT                 10:20.00   10:33.06    3   
  5 Cullen, Lindsay              Bates                          10:34.70    2   
  6 Jay, Elena                   Bates                          10:44.74    1   
  7 Harper, Emily                Colby               11:20.00   10:56.42  
  8 Lloyd, Margaret              MIT                 10:34.38   11:03.98  
  9 Weaver, Sophie               Colby               11:15.99   11:05.48  
 10 Monsulick, Jenny             Bates                          11:18.60  
 11 VanBuren, Kylie              Colby               11:35.00   11:26.57  
 12 Frenkil, Rachel              Colby               11:35.00   11:29.09  
 13 Schulze, Elizabeth           Bates                          11:36.23  
 14 Brady, Merrill               Bates                          11:46.15  
 15 Dugan, Rebecca               Bates                          11:47.54  
 16 Dropkin, Casey               Bates                          12:03.75  
 
Event 18  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graboys, Noah                Bates                8:40.83    8:48.44    7   
  2 Harper, Daniel               MIT                  8:47.18    8:50.95    5   
  3 Xie, Benjamin                MIT                  8:45.00    8:52.29    4   
  4 Leung, Allen                 MIT                  8:50.00    8:52.50    3   
  5 Wedge, Roy                   MIT                  8:47.53    8:52.86    2   
  6 Chebot, Ben                  Bates                9:00.00    8:55.99    1   
  7 Martin, Michael              Bates                8:55.00    9:00.69  
  8 Whitney, Ken                 Bates                9:00.00    9:02.25  
  9 Mattocks, Benjamin           MIT                  8:48.00    9:02.82  
 10 Hale, Jeff                   Colby                           9:08.95  
 11 Creedon, Michael             Bates                9:10.00    9:24.78  
 12 Doherty Munro, Luke          Colby                9:19.76    9:32.84  
 13 Letourneau, Tom              Colby                           9:35.86  
 14 Wood, Sam                    Bates                9:24.88    9:37.56  
 
Event 19  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mit  'A'                                          4:05.00    4:14.13    7   
     1) Simmons, Jamie                  2) Brew, Jacqueline               
     3) Bairey, Madeleine               4) Gross, Martha                  
  2 Colby  'A'                                                   4:24.10    5   
     1) Hicks, Annabelle                2) Laird, Courtney                
     3) King, Karyn                     4) Bell, Brittney                 
  3 Bates  'A'                                                   4:24.76    4   
     1) Carleton, Elizabeth             2) Flanagan, Ansley               
     3) Tobin, Kristina                 4) Kenison, Holli                 
 
Event 20  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mit  'A'                                          3:28.00    3:29.85    7   
     1) Singer-Clark, Tyler             2) Diamantoni, Nicholas           
     3) Jurewicz, Jacob                 4) Gager, Mac                     
  2 Bates  'A'                                        3:28.00    3:32.83    5   
     1) Spofford, Isaiah                2) Haeuser, Anthony               
     3) Wainman, Eric                   4) Levy, Ben                      
  3 Colby  'A'                                        3:25.64    3:39.97    4   
     1) Clarke, Kevin                   2) Duncanson, Austin              
     3) Madigan, Sean                   4) Supple, Will                   
  4 Bates  'B'                                        3:38.00   x3:50.77  
     1) Spencer, Adam                   2) McKallagat, Jarret             
     3) Hardison, David                 4) Valles, Matthew                
 
Event 21  Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bates  'A'                                        9:24.15    9:50.72    7   
     1) Arens, Elizabeth                2) Fusco, Sarah                   
     3) Nixon, Kallie                   4) Reedich, Lisa                  
  2 Colby  'A'                                                  10:06.44    5   
     1) St. Laurent, Robyn              2) Lauer, Eva                     
     3) Lingar, Morgan                  4) Swiatek, Michaela              
  3 Mit  'A'                                          9:40.00   10:16.00    4   
     1) Coad, Margaret                  2) Taylor, Tilly                  
     3) Helmick, Amelia                 4) Huang, Cindy                   
  4 Bates  'B'                                       11:22.03  x10:35.73  
     1) Solch, Amanda                   2) Tatro, Devin                   
     3) Gagnon, Erica                   4) Carey-Hatch, Mira              
  5 Colby  'B'                                       10:20.00  x10:37.25  
     1) Arsenault, Emily                2) Cheruiyot, Abigael             
     3) Sperzel, Caitlin                4) Connolly, Katherine            
 
Event 22  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mit  'A'                                          8:06.00    8:09.51    7   
     1) Forman, Jared                   2) Way, David                     
     3) O'Neil, Gilbert                 4) Marx, Patrick                  
  2 Bates  'A'                                        8:05.00    8:11.28    5   
     1) Stansel, John                   2) Corcoran, Peter                
     3) Black-Ingersoll, Camden         4) LePage, James                  
  3 Colby  'A'                                        7:52.54    8:20.97    4   
     1) White, Matt                     2) Greenlee, Chris                
     3) Nisky, Dylan                    4) Coffman, Charlie               
 -- Colby  'B'                                                       DNF  
     1) Hyszczak, Dan                   2) McCarthy, Will                 
     3) Lester, Ben                     4) White, David                   
 
Event 23  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Vaidyanathan, Preethi        MIT                    1.56m      1.62m    5-03.75   7   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.65 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  2 Bunker, Kristine             MIT                    1.61m      1.57m    5-01.75   5   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  3 Szklarzewski, Veronica       MIT                    1.51m      1.52m    4-11.75   4   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XPP   XO    O  XXX 
  4 Konopka, Jaclyn              MIT                    1.51m      1.47m    4-09.75   3   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXO   XO  XXX 
  5 Smit, Madeline               Bates                  1.42m      1.42m    4-07.75   2   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
      PPP    O    O    O   XO  XXX 
  6 Hicks, Annabelle             Colby                            J1.42m    4-07.75   1   
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
      PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXX 
  7 Flanagan, Ansley             Bates                  1.52m      1.37m    4-06.00 
     1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 
      PPP  PPP    O   XO  XXX 
  8 Curran, Kaitlin              Colby                             1.32m    4-04.00 
     1.22 1.27 1.32 1.37 
      PPP  PPP  XXO  XXX 
  9 Purcell, Madeline            Colby                  1.38m     J1.32m    4-04.00 
     1.22 1.27 1.32 1.37 
      PPP   XO  XXO  XXX 
 -- Kenison, Holli               Bates                  1.34m         NH            
     1.22 1.27 
      PPP  XXX 
 
Event 24  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Falk, Matt                   MIT                    1.93m      1.93m    6-04.00   7   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.96 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
  2 Wainman, Eric                Bates                             1.88m    6-02.00   5   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
      PPP  PPP    O    O    O   XO    O  XXX 
  3 Trotman, Sheldon             MIT                    1.91m      1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  3 Falk, Douglas                Unattached                        1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
  3 Thomas, John                 MIT                    1.81m      1.83m    6-00.00   3   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  6 Haeuser, Anthony             Bates                  1.86m      1.78m    5-10.00   1   
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  7 Mizerak, Jordan              MIT                    1.73m      1.73m    5-08.00 
     1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 
      PPP  PPP  PPP   XO  XXX 
 
Event 25  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kuntz, Lauren                MIT                    3.35m      3.50m   11-05.75   7   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.66 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O  XXX 
  2 Reardon, Brittany            Colby                  3.20m      3.20m   10-06.00   5   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
  3 Chen, Joanna                 MIT                    2.90m     J3.20m   10-06.00   4   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
      PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Engle, Marissa               MIT                    2.90m      3.05m   10-00.00   3   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  5 Greene, Rebecca              MIT                    2.90m     J3.05m   10-00.00   2   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
      PPP  PPP    O    O  XXO    O  XXO  XXX 
  6 LaBrecque, Julianne          Colby                  2.60m      2.75m    9-00.25   1   
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 
      PPP    O    O    O   XO  XXX 
  7 Bees, Emily                  Colby                8-06.00     J2.75m    9-00.25 
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 
      PPP    O    O  XXO   XO  XXX 
  8 Meyer, Leslie                MIT                    2.80m      2.60m    8-06.25 
     2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  9 Klein, Abigail               MIT                    2.45m      2.45m    8-00.50 
     2.15 2.30 2.45 2.60 
        O    O    O  XXX 
 10 Smit, Madeline               Bates                  2.31m     J2.45m    8-00.50 
     2.15 2.30 2.45 2.60 
        O    O   XO  XXX 
 11 Johnson, Gwynneth            Bates                  2.60m      2.30m    7-06.50 
     2.15 2.30 2.45 
       XO    O  XXX 
 
Event 26  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Peterson, Nathan             MIT                    4.70m      4.40m   14-05.25   7   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
  2 Schreck, Benjamin            MIT                    4.25m      4.25m   13-11.25   5   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  3 Wisener, John                Bates                  4.12m      4.10m   13-05.25   4   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO  XXX 
  4 Hong, Colin                  MIT                    3.65m      3.80m   12-05.50   2.50
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  4 Monroe, Cory                 MIT                    3.80m      3.80m   12-05.50   2.50
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
 -- Hardison, David              Bates                  3.35m         NH            
     3.20 
      XXX 
 
Event 27  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brew, Jacqueline             MIT                    5.27m      5.20m   17-00.75   7   
      5.20m  4.99m  5.08m  PASS  4.92m  PASS
  2 Konopka, Jaclyn              MIT                    4.88m      4.91m   16-01.50   5   
      4.91m  4.74m  4.77m  4.91m  4.83m  4.83m
  3 Piers, Taylor                Bates                  5.10m      4.87m   15-11.75   4   
      FOUL  4.87m  4.86m  4.68m  PASS  PASS
  4 Johnson, Michelle            MIT                    4.68m      4.84m   15-10.50   3   
      4.64m  4.70m  4.67m  4.49m  4.84m  4.70m
  5 Augulewicz, Erin             Bates                             4.67m   15-04.00   2   
      FOUL  4.45m  4.48m  4.64m  4.56m  4.67m
  6 Birkhimer, Stephanie         MIT                    4.15m      4.50m   14-09.25   1   
      4.42m  4.33m  4.33m  4.35m  4.50m  4.30m
  7 Crowley, Meaghan             Bates                             4.46m   14-07.75 
      4.14m  FOUL  4.46m  4.35m  FOUL  4.34m
  8 O'Sullivan, Caroline         Bates                  4.74m      4.36m   14-03.75 
      3.94m  4.33m  4.36m  4.14m  4.13m  3.76m
  9 DeAngelis, Kathryn           Bates                  4.14m     J4.36m   14-03.75 
      4.36m  4.21m  4.25m  4.15m  3.96m  3.88m
 10 King, Karyn                  Colby                  4.33m      4.18m   13-08.75 
      3.89m  FOUL  4.18m            
 11 Bunker, Kristine             MIT                    5.00m      4.11m   13-06.00 
      4.11m  3.95m  FOUL            
 12 Gallagher, Morgan            Colby                  4.19m      3.88m   12-08.75 
      3.88m  3.70m  3.79m            
 
Event 28  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trotman, Sheldon             MIT                    6.55m      6.21m   20-04.50   7   
      5.88m  5.06m  5.75m  FOUL  FOUL  6.21m
  2 Spofford, Isaiah             Bates                  6.10m      6.12m   20-01.00   5   
      FOUL  6.06m  5.26m  5.80m  6.02m  6.12m
  3 Wainman, Eric                Bates                             5.95m   19-06.25   4   
      5.20m  5.83m  5.48m  5.95m  FOUL  5.72m
  4 Owumi, Justin                Colby                             5.73m   18-09.75   3   
      FOUL  5.37m  5.29m  5.64m  FOUL  5.73m
  5 Halsted, Chris               Bates                  5.85m      5.71m   18-09.00   2   
      5.71m  5.57m  PASS  PASS  PASS  PASS
  6 Mizerak, Jordan              MIT                    5.86m      5.68m   18-07.75   1   
      5.35m  5.54m  5.68m  5.46m  5.56m  5.63m
 
Event 29  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Michelle            MIT                   10.39m     10.69m   35-01.00   7   
      10.04m  10.39m  10.66m  10.30m  10.26m  10.69m
  2 Szklarzewski, Veronica       MIT                   10.01m     10.65m   34-11.25   5   
      10.38m  10.65m  PASS  10.39m  10.27m  10.47m
  3 Brew, Jacqueline             MIT                   10.60m     10.64m   34-11.00   4   
      10.15m  9.87m  ND  10.02m  10.26m  10.64m
  4 Piers, Taylor                Bates                            10.30m   33-09.50   3   
      10.30m  FOUL  PASS  FOUL  10.11m  PASS
  5 Birkhimer, Stephanie         MIT                    9.27m     10.15m   33-03.75   2   
      FOUL  9.87m  10.15m  9.69m  9.85m  9.72m
  6 Augulewicz, Erin             Bates                             9.73m   31-11.25   1   
      9.35m  9.73m  PASS  8.80m  9.06m  PASS
  7 Hartt, Angeleque             Bates                             9.62m   31-06.75 
      9.62m  9.06m  9.10m  FOUL  9.27m  PASS
  8 Crowley, Meaghan             Bates                             9.52m   31-03.00 
      9.40m  9.41m  FOUL  9.09m  9.52m  PASS
  9 Snyder, Jenny                Bates                  9.53m      9.39m   30-09.75 
      FOUL  9.39m  9.39m            
 10 Gallagher, Morgan            Colby                  9.31m      9.23m   30-03.50 
      9.23m  9.19m  9.17m            
 
Event 30  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trotman, Sheldon             MIT                   13.08m     12.68m   41-07.25   7   
      12.42m  12.68m  12.24m  12.28m  12.41m  12.60m
  2 Spofford, Isaiah             Bates                 12.80m     12.56m   41-02.50   5   
      12.29m  12.56m  PASS  12.28m  12.38m  12.53m
  3 Owumi, Justin                Colby                 12.91m     12.30m   40-04.25   4   
      12.01m  11.97m  12.30m  12.02m  12.21m  PASS
  4 Briggs, Duncan               Bates                 12.45m     12.04m   39-06.00   3   
      11.82m  12.04m  FOUL  FOUL  11.60m  11.85m
  5 Mizerak, Jordan              MIT                   11.66m    J12.04m   39-06.00   2   
      11.67m  11.68m  12.04m  11.35m  FOUL  PASS
  6 Halsted, Chris               Bates                 12.60m     11.48m   37-08.00   1   
      11.12m  PASS  PASS  11.32m  11.23m  11.48m
 
Event 31  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bunker, Kristine             MIT                    9.81m     10.11m   33-02.00   7   
      8.81m  9.03m  9.78m  PASS  PASS  10.11m
  2 Kenison, Holli               Bates                  9.02m      9.38m   30-09.25   5   
      9.01m  9.38m  8.40m  8.68m  7.82m  8.72m
  3 Konopka, Jaclyn              MIT                    9.11m      9.37m   30-09.00   4   
      9.37m  9.26m  8.83m  PASS  PASS  FOUL
  4 Kirkland, Juliana            Bates                  8.91m      9.20m   30-02.25   3   
      8.99m  8.65m  8.46m  8.31m  8.12m  9.20m
  5 King, Karyn                  Colby                  9.29m      9.05m   29-08.25   2   
      7.53m  9.05m  8.05m  PASS  8.59m  8.75m
  6 Wheeler, Ashley              MIT                    8.63m      8.90m   29-02.50   1   
      8.29m  8.48m  8.34m  8.36m  8.62m  8.90m
  7 Taylor, Tilly                MIT                    8.75m      8.88m   29-01.75 
      8.88m  FOUL  7.83m  FOUL  7.44m  8.38m
  8 Morgosh, Alyssa              Bates                             8.72m   28-07.50 
      8.72m  8.54m  8.01m  8.65m  8.16m  8.41m
  9 Kofos, Leah                  Bates                             7.63m   25-00.50 
      7.63m  7.60m  7.10m            
 10 DeAngelis, Kathryn           Bates                  7.47m      7.35m   24-01.50 
      6.38m  7.35m  6.86m            
 11 Smith, Cassandra             Colby                  6.94m      6.33m   20-09.25 
      6.23m  6.33m  5.93m            
 
Event 32  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 17.94m     16.84m   55-03.00   7   
      15.12m  16.78m  15.21m  16.84m  16.39m  16.19m
  2 Enos, Sean                   Bates                 14.90m     15.31m   50-02.75   5   
      14.74m  14.02m  15.16m  15.31m  15.12m  FOUL
  3 Umachi, Chinedum             MIT                   13.38m     14.04m   46-00.75   4   
      13.33m  FOUL  14.04m  FOUL  13.86m  13.10m
  4 Gilboy, John                 Colby                 13.21m     13.56m   44-06.00   3   
      13.00m  13.08m  13.54m  13.56m  FOUL  FOUL
  5 Sharpe, Jeremy               MIT                   12.98m     12.99m   42-07.50   2   
      12.08m  12.28m  11.40m  12.14m  11.92m  12.99m
  6 Harris, Caleb                Colby                 13.21m     12.77m   41-10.75   1   
      12.20m  12.18m  12.25m  12.23m  11.95m  12.77m
  7 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 10.69m     11.35m   37-03.00 
      10.96m  10.15m  10.73m  11.35m  10.70m  10.03m
  8 Wagar, Cameron               MIT                   11.40m     11.14m   36-06.75 
      11.14m  FOUL  9.56m  10.10m  8.22m  9.88m
  9 Hardison, David              Bates                 10.70m     10.46m   34-04.00 
      10.46m  9.51m  9.53m            
 10 Halsted, Chris               Bates                  8.38m      9.98m   32-09.00 
      9.98m  FOUL  8.65m            
 
Event 33  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kirkland, Juliana            Bates                            12.48m   40-11.50   7   
      12.48m  12.35m  11.73m  FOUL  11.14m  12.25m
  2 Matthews, Abbott             Colby                 11.68m     12.24m   40-02.00   5   
      12.24m  FOUL  11.86m  11.31m  12.01m  FOUL
  3 Richard, Sarah               Colby                 10.70m     12.08m   39-07.75   4   
      10.90m  11.57m  12.08m  11.02m  9.64m  10.16m
  4 Wheeler, Ashley              MIT                   10.20m     11.30m   37-01.00   3   
      FOUL  FOUL  9.80m  9.60m  10.51m  11.30m
  5 Liverpool, Ellen             MIT                    9.63m     10.46m   34-04.00   2   
      10.23m  9.92m  10.46m  9.17m  FOUL  FOUL
  6 Purcell, Madeline            Colby                 10.94m     10.27m   33-08.50   1   
      10.27m  9.58m  9.85m  8.67m  9.93m  9.80m
  7 Morgosh, Alyssa              Bates                            10.11m   33-02.00 
      10.11m  FOUL  9.26m  8.94m  9.17m  FOUL
  8 Smith, Cassandra             Colby                             9.43m   30-11.25 
      FOUL  9.43m  8.20m  9.40m  8.11m  8.74m
  9 Gilroy, Chloe                Colby                  6.89m      8.91m   29-02.75 
      8.17m  8.91m  7.67m            
 10 Kofos, Leah                  Bates                             8.47m   27-09.50 
      8.40m  8.47m  8.38m            
 11 Taylor, Tilly                MIT                    7.48m      8.15m   26-09.00 
      7.97m  8.15m  FOUL            
 
Event 34  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Umachi, Chinedum             MIT                   19.08m     18.51m   60-08.75   7   
      17.74m  18.51m  17.77m  FOUL  FOUL  17.58m
  2 Pless, David                 Bates                 16.85m     17.27m   56-08.00   5   
      16.43m  FOUL  17.12m  16.65m  17.27m  16.80m
  3 Sharpe, Jeremy               MIT                   14.35m     15.12m   49-07.25   4   
      13.47m  FOUL  13.44m  14.87m  15.12m  FOUL
  4 Enos, Sean                   Bates                 15.00m     14.66m   48-01.25   3   
      14.12m  13.84m  14.39m  14.42m  14.66m  FOUL
  5 Gilboy, John                 Colby                 13.99m     13.73m   45-00.50   2   
      12.29m  13.08m  12.97m  13.42m  13.73m  12.97m
  6 Wagar, Cameron               MIT                   12.04m     12.67m   41-07.00   1   
      11.36m  11.56m  12.32m  12.67m  12.11m  FOUL
  7 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 11.98m     11.31m   37-01.25 
      11.30m  11.31m  10.17m  FOUL  11.06m  11.17m
  8 Harris, Caleb                Colby                 13.27m     10.89m   35-08.75 
      FOUL  FOUL  10.73m  10.83m  FOUL  10.89m
  9 Kofos, Zak                   Bates                            10.48m   34-04.75 
      8.77m  FOUL  10.48m            
 
Event 37  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Serene, Stephen              MIT                 15:27.14   15:37.05    7   
  2 Sampson, Christian           Bates               15:45.00   15:58.85    5   
  3 Nadeau, Matthieu             Colby                          16:10.35    4   
  4 Frey, Kristoffer             MIT                 16:27.78   16:12.21    3   
  5 Pearsall, Graham             Bates               15:45.00   16:23.35    2   
  6 Weaver, Matthew              MIT                 16:30.00   16:44.32    1   
  7 Hammond, Chase               Colby               16:52.33   16:45.97  
  8 Dumont, Nolan                Colby               17:22.03   17:08.26  
  9 Epstein, James               Bates               17:01.28   17:32.25  
 
Event 38  Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Colby  'A'                                        1:49.50    1:48.64    7   
     1) Hicks, Annabelle                2) Reardon, Brittany              
     3) Bell, Brittney                  4) Onyilagha, Frances             
  2 Bates  'A'                                                   1:53.32    5   
     1) Snellings, Quincy               2) Hartt, Angeleque               
     3) O'Sullivan, Caroline            4) Flanagan, Ansley               
  3 Mit  'A'                                          1:52.00    1:55.83    4   
     1) Konopka, Jaclyn                 2) Johnson, Michelle              
     3) Bunker, Kristine                4) Chen, Joanna                   
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) MIT                        210        2) Bates                      88   
    3) Colby                       80                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) MIT                        199        2) Bates                     116   
    3) Colby                       64                                           

 
Related Links: