Supple second in 400 for men's indoor track

Contact: William Sodoma
Date: January 21, 2012
LEWISTON, Maine --- Will Supple took second place in the 400 meters for the Colby College men's indoor track and field team at the Bates Invitational on Saturday.
 
Supple had a clocking of 54.69 to help the Mules take fourth place out of seven teams with 58 points. University of Maine won the meet.
 
Justin Owumi took third in the triple jump (41-6.5).
 
Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Del Duca, Frank              Maine                   7.15       7.08   10   
  2 Spofford, Isaiah             Bates                   7.18       7.20    8   
  3 Roukey, Daniel               Maine                   7.22       7.22    6   
  4 Wegener, Will                Southern Mai            7.36       7.27    5   
  5 Ibeklio, August              Maine                   7.42       7.28    4   
  6 Nesbitt, Antonio             Lasell                  7.50       7.41    3   
  7 Olateju, Kolawole            Gordon                  7.46       7.52    2   
 -- Mapfuwa, Edwin               Bates                   7.47         DQ  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Roukey, Daniel               Maine                  23.02      23.12   7  10   
  2 Del Duca, Frank              Maine                  23.05      23.34   7   8   
  3 Spofford, Isaiah             Bates                  23.20      23.56   7   6   
  4 Wegener, Will                Southern Mai           23.20      23.65   7   5   
  5 Haeuser, Anthony             Bates                  24.00      23.90   6   4   
  6 Rich, Codey                  Southern Mai           23.90      24.02   6   3   
  7 Moore, Jake                  Southern Mai           23.78      24.08   6   2   
  8 Woods, Tim                   Bates                  23.38      24.11   6   1   
  9 Levy, Ben                    Bates                  23.41      24.40   6 
 10 Ibeklio, August              Maine                  23.20      24.64   7 
 11 Ossanna, Joey                Southern Mai           24.25      24.7h   4 
 12 Nesbitt, Antonio             Lasell                 24.00      24.90   5 
 12 Spencer, Adam                Bates                  25.00      24.9h   4 
 14 Mayo, Josh                   Southern Mai           24.81      25.0h   4 
 15 Leger, Jean                  Lasell                 26.00      25.35   2 
 16 Olateju, Kolawole            Gordon                 24.20      25.74   5 
 17 Schulz, Jordan               Gordon                 25.68      25.80   2 
 18 Jamerson, Colin              Bates                  25.50      25.89   2 
 19 Mapfuwa, Edwin               Bates                  25.14      25.97   3 
 20 Hawkes, Richard              Lasell                 25.80      26.40   2 
 21 Valles, Matthew              Bates                  26.00      26.79   1 
 22 Johnson, Brandon             Gordon                 25.75      27.20   2 
 23 Azulay, Jared                St. Joseph's           27.70      27.25   1 
 24 Huseland, Robert             Gordon                 25.00      27.74   4 
 25 Moorman, Aren                Lasell                 28.11      29.49   1 
 26 Shennet, Tyler               St. Joseph's           27.20      29.72   1 
 27 Libby, Tyler                 St. Joseph's           29.90      31.00   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Viola, Joseph                Maine                  50.10      52.14   2  10   
  2 Supple, Will                 Colby                  53.28      54.69   2   8   
  3 Spencer, Adam                Bates                  54.00      55.30   2   6   
  4 Hartman, Tyler               Southern Mai           53.60      55.60   2   5   
  5 Hightower, DaShaun           Lasell                 54.00      57.81   2   4   
  6 Montoya, Isaac               Lasell                 56.91      59.57   1   3   
  7 Merrill, Jeff                St. Joseph's           59.90    1:04.55   1   2   
 
Men 600 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Manning, Ben                 Southern Mai         1:24.23    1:23.52   3  10   
  2 Leithiser, Jake              Maine                1:26.00    1:23.57   3   8   
  3 Desmond, Kevin               Southern Mai         1:25.60    1:24.83   3   6   
  4 Merrill, Scott               Maine                1:27.00    1:25.93   2   5   
  5 Baker, Brett                 Southern Mai         1:24.85    1:26.21   3   4   
  6 Duncanson, Austin            Colby                1:27.00    1:27.73   2   3   
  7 Yangani, Festus              Bates                1:27.00    1:27.77   2   2   
  8 Lafreniere, Jack             St. Joseph's         1:24.00    1:29.04   3   1   
  9 Abdillahi, Faisal            St. Joseph's         1:24.90    1:29.31   3 
 10 Polich, Zach                 Bates                1:26.00    1:30.67   2 
 11 Valles, Matthew              Bates                1:35.00    1:38.17   1 
 12 Sundstrom, Christian         Bates                1:34.00    1:39.20   1 
 13 Wright, Evan                 St. Joseph's         1:28.00    1:40.63   2 
 14 Benham, Colin                Southern Mai         1:38.00    1:43.13   1 
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gazzeloni, Julian            Southern Mai         1:58.00    1:58.66   10   
  2 Moser, Alexander             Maine                1:58.78    1:59.64    8   
  3 Corcoran, Peter              Bates                2:00.28    2:00.08    6   
  4 Stansel, John                Bates                1:58.00    2:00.33    5   
  5 White, Matt                  Colby                1:58.00    2:02.29    4   
  6 O'Donnell, Gregory           Maine                1:55.10    2:03.07    3   
  7 Kennedy, Michael             Maine                2:01.00    2:04.80    2   
  8 Vallo, John                  Southern Mai         2:00.40    2:05.38    1   
  9 Madigan, Sean                Colby                2:04.33    2:06.42  
 10 Jeffries, Patrick            Bates                2:06.00    2:06.87  
 11 Clarke, Kevin                Colby                2:00.00    2:07.53  
 12 Hyszczak, Dan                Colby                           2:08.29  
 13 Huseland, Dwight             Gordon               2:12.00    2:14.19  
 14 Neuts, Erich                 Southern Mai         2:08.00    2:14.96  
 15 Fournier, Andrew             Southern Mai         2:06.00    2:15.03  
 16 Schulz, Jordan               Gordon               2:12.00    2:21.92  
 17 Church, Kinnon               Southern Mai         2:08.00    2:22.37  
 18 Boucher, Matt                St. Joseph's         2:14.70    2:22.67  
 19 Dilela, Charlie              Lasell               2:18.21    2:25.12  
 20 Nguyen, Phi                  Bates                2:25.00    2:25.62  
 21 Steele, Jesse                Gordon               2:28.00    2:28.20  
 22 Moorman, Aren                Lasell               2:38.00    2:30.58  
 
Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Even, Tim                    Southern Mai         2:32.60    2:34.19   10   
  2 Nee, Liam                    Maine                2:35.09    2:35.62    8   
  3 Barron, Nick                 Bates                2:29.37    2:35.93    6   
  4 Currier, David               Maine                2:36.00    2:43.79    5   
  5 McElwain, Spencer            Maine                2:38.43    2:44.65    4   
  6 Taveras, Miguel              Lasell               3:05.00    2:51.21    3   
  7 Harmeling, Luke              Bates                2:58.00    2:55.01    2   
  8 Northrop, Kyle               Lasell               2:41.07    3:14.39    1   
 
Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moser, Alexander             Maine                4:14.20    4:23.80   10   
  2 Graboys, Noah                Bates                4:20.00    4:24.78    8   
  3 Hardiman, Ryan               Maine                4:18.66    4:25.69    6   
  4 LePage, James                Bates                4:20.00    4:27.69    5   
  5 Martin, Michael              Bates                4:30.00    4:27.84    4   
  6 Pearsall, Graham             Bates                4:32.29    4:30.85  
  7 Hale, Jeff                   Colby                4:29.41    4:32.24    3   
  8 Chebot, Ben                  Bates                4:28.00    4:32.27  
  9 Doherty Munro, Luke          Colby                4:25.00    4:32.83    2   
 10 Beede, Briar                 Southern Mai         4:35.49    4:34.60    1   
 11 Coffman, Charlie             Colby                4:36.42    4:38.49  
 12 McCarthy, Will               Colby                4:44.41    4:41.13  
 13 Neuts, Erich                 Southern Mai         4:39.50    4:41.63  
 14 White, David                 Colby                4:47.98    4:41.80  
 15 Nadeau, Matthieu             Colby                4:38.92    4:44.01  
 16 Porizky, Josh                Gordon               4:21.45    4:46.10  
 17 Letourneau, Tom              Colby                4:45.70    4:50.86  
 18 Ibrahim, Hussein             St. Joseph's         4:37.90    4:55.88  
 19 Lundquist, Will              Southern Mai         4:48.00    4:58.81  
 20 Tinker, Colton               Southern Mai         4:46.88    5:09.33  
 21 Sykes, Jesse                 Gordon               5:20.00    5:30.13  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bunker, Michael              Unattached           8:45.00    8:43.13  
  2 Cullenberg, E Kelton         Maine                8:41.20    8:43.57   10   
  3 Phillips, Taylor             Maine                8:37.09    8:45.72    8   
  4 Wortham, Andrew              Bates                8:51.76    8:59.64    6   
  5 Sampson, Christian           Bates                9:00.00    9:18.80    5   
  6 Hammond, Chase               Colby                           9:30.59    4   
  7 Kwiatkowski, Andrew          Gordon               9:32.34    9:30.80    3   
  8 Lester, Ben                  Colby                           9:32.96    2   
  9 Halladay, Chris              Colby                           9:35.92    1   
 10 Miller, Levi                 Gordon               9:37.40    9:37.21  
 11 Cuddeback, Bradley           Southern Mai         9:22.00    9:44.05  
 12 Dumont, Nolan                Colby                           9:45.06  
 13 Rouse, Justin                Colby                           9:54.22  
 14 Pontbriand, Dan              Unattached           9:15.00    9:55.00  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McElwain, Spencer            Maine               14:51.75   15:29.29   10   
  2 Currier, David               Maine               14:49.16   15:32.35    8   
  3 Hannan, Tully                Bates               15:00.26   16:11.31    6   
  4 Creedon, Michael             Bates               16:20.00   16:38.17    5   
  5 Wood, Sam                    Bates               16:30.00   16:41.03    4   
 -- Disalvo, Joe                 St. Joseph's        16:50.90        DNF  
 
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haeuser, Anthony             Bates                   8.48       8.55   10   
  2 Von Marschall, Arthur        Maine                   8.72       8.68    8   
  3 McKallagat, Jarret           Bates                   8.56       8.78    6   
  4 Kenyon, Charley              Bates                              9.26    5   
  5 Owumi, Justin                Colby                   9.31       9.48    4   
  6 Hightower, DaShaun           Lasell                  9.60      10.21    3   
  7 Montoya, Isaac               Lasell                  9.60      10.74    2   
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maine  'A'                                        3:19.35    3:28.46   10   
     1) Del Duca, Frank                 2) Leithiser, Jake                
     3) Merrill, Scott                  4) Viola, Joseph                  
  2 Bates  'A'                                        3:28.00    3:28.52    8   
     1) Corcoran, Peter                 2) Stansel, John                  
     3) Barron, Nick                    4) LePage, James                  
  3 Southern Maine  'A'                               3:31.80    3:34.82    6   
     1) Even, Tim                       2) Desmond, Kevin                 
     3) Gazzeloni, Julian               4) Manning, Ben                   
  4 Colby  'A'                                                   3:34.86    5   
     1) Doherty Munro, Luke             2) Nisky, Dylan                   
     3) White, Matt                     4) Coffman, Charlie               
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maine  'A'                                        8:00.00    8:10.12   10   
     1) Moser, Alexander                2) Nee, Liam                      
     3) O'Donnell, Gregory              4) Hardiman, Ryan                 
  2 Bates  'A'                                        8:10.00    8:28.21    8   
     1) Martin, Michael                 2) Graboys, Noah                  
     3) Chebot, Ben                     4) Yangani, Festus                
  3 Southern Maine  'A'                               8:14.00    8:42.34    6   
     1) Baker, Brett                    2) Fournier, Andrew               
     3) Beede, Briar                    4) Vallo, John                    
  4 Colby  'B'                                                   8:51.16  
     1) Hyszczak, Dan                   2) Letourneau, Tom                
     3) White, David                    4) McCarthy, Will                 
  5 Bates  'B'                                        8:20.00    9:03.79  
     1) Whitney, Ken                    2) Pearsall, Graham               
     3) Jeffries, Patrick               4) Polich, Zach                   
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Storey, Ryan                 Southern Mai           1.93m      1.86m    6-01.25  10   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.93 
      PPP  PPP  PPP  PPP   XO  XXO  XXX 
  2 St.Peter, Kyle               Maine                  1.78m      1.81m    5-11.25   8   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 
      PPP    O    O  XXO    O    X 
  3 Haeuser, Anthony             Bates                  1.86m     J1.81m    5-11.25   6   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 
      PPP  PPP    O    O  XXO  XXX 
  4 Leger, Jean                  Lasell                 1.77m      1.76m    5-09.25   5   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 
      PPP   XO    O   XO  XXX 
  5 Toothaker, Matthew           Maine                            J1.76m    5-09.25   4   
     1.61 1.66 1.71 1.76 
      PPP  PPP  PPP  XXO 
  6 Owumi, Justin                Colby                             1.71m    5-07.25   3   
     1.61 1.66 1.71 1.76 
      PPP  PPP   XO  XXX 
  7 Servaes, Calvin              St. Joseph's           2.20m     J1.71m    5-07.25   2   
     1.61 1.66 1.71 1.76 
      PPP   XO    O  XXX 
 -- Von Marschall, Arthur        Maine                  1.90m         NH            
     1.61 1.66 1.71 1.76 
      PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Goldstein, Sam               Bates                  4.73m      4.60m   15-01.00  10   
     3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.60 4.75 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXX 
  2 Wisener, John                Bates                  4.10m      4.10m   13-05.25   8   
     3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  XXX 
  3 Wortman, Tristan             Maine                  3.98m     J4.10m   13-05.25   6   
     3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  PPP    O  XXX 
  4 Whitney, Cole                Southern Mai           3.25m      3.20m   10-06.00   5   
     3.10 3.20 3.30 
        O   XO  XXX 
 -- Smith, Tucker                Maine                  3.98m         NH            
     3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 England, Trevor              Maine                  6.70m      6.77m   22-02.50  10   
      6.12m  6.77m  PASS  PASS  PASS  PASS
  2 Meade, Nathaniel             Maine                  6.31m      6.42m   21-00.75   8   
      6.15m  FOUL  FOUL  6.07m  6.34m  6.42m
  3 Lafortune, Herby             Maine                  5.89m      6.18m   20-03.50   6   
      6.03m  5.82m  6.18m  PASS  PASS  PASS
  4 Spofford, Isaiah             Bates                  6.12m      6.04m   19-09.75   5   
      6.04m  5.80m  6.00m  FOUL  5.81m  5.94m
  5 Murray, Darian               Maine                  6.10m      6.03m   19-09.50 
      FOUL  6.03m  FOUL  5.64m  5.92m  5.92m
  6 Olateju, Kolawole            Gordon                 5.83m      5.90m   19-04.25   4   
      5.77m  5.42m  5.90m  5.81m  5.86m  5.88m
  7 Nesbitt, Antonio             Lasell                 5.65m     J5.90m   19-04.25   3   
      5.90m  5.75m  5.58m  5.57m  5.62m  5.45m
  8 Leger, Jean                  Lasell                 5.80m      5.85m   19-02.50   2   
      5.57m  5.84m  5.85m  5.69m  5.62m  5.27m
 
Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 England, Trevor              Maine                 14.81m     14.12m   46-04.00  10   
      FOUL  FOUL  FOUL  14.12m  FOUL  14.03m
  2 Lafortune, Herby             Maine                 13.30m     13.21m   43-04.25   8   
      FOUL  FOUL  12.62m  12.68m  12.96m  13.21m
  3 Owumi, Justin                Colby                 12.91m     12.66m   41-06.50   6   
      12.66m  12.50m  12.53m  11.89m  12.36m  12.45m
  4 Meade, Nathaniel             Maine                 14.09m     12.40m   40-08.25   5   
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  12.40m
  5 Briggs, Duncan               Bates                 12.45m     12.38m   40-07.50   4   
      12.38m  12.14m  12.26m  12.22m  FOUL  12.18m
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 17.94m     17.32m   56-10.00  10   
      14.70m  17.16m  17.32m  15.60m  FOUL  15.92m
  2 Enos, Sean                   Bates                 15.31m     15.48m   50-09.50   8   
      14.44m  15.48m  14.29m  14.58m  FOUL  13.87m
  3 Woodbury, Brian              Maine                 14.72m     14.93m   48-11.75   6   
      14.18m  14.83m  14.92m  14.93m  FOUL  14.69m
  4 White, John                  Southern Mai          14.63m     14.46m   47-05.25   5   
      13.70m  13.44m  14.46m  13.96m  13.93m  FOUL
  5 Gilboy, John                 Colby                 14.93m     14.45m   47-05.00   4   
      12.98m  13.95m  FOUL  13.36m  13.91m  14.45m
  6 Harmon, Matt                 Southern Mai          13.87m     14.15m   46-05.25   3   
      FOUL  13.52m  14.15m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Harris, Caleb                Colby                 12.77m     12.94m   42-05.50   2   
      12.94m  12.86m  FOUL  12.88m  12.82m  12.51m
  8 Hutchins, Travis             Maine                 11.19m     11.84m   38-10.25   1   
      11.54m  11.53m  11.31m  10.56m  11.84m  11.01m
  9 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 11.35m     10.91m   35-09.50 
      10.65m  10.91m  FOUL           
 10 Anderson, Schuyler           Gordon                11.07m     10.10m   33-01.75 
      10.10m  9.99m  9.90m          
 11 Ribero, Stephen              Southern Mai          10.51m     10.09m   33-01.25 
      9.07m  FOUL  10.09m           
 12 Cabrera, Ruben               Gordon                10.76m      9.75m   32-00.00 
      6.92m  9.75m  9.57m           
 13 Hawkes, Richard              Lasell                10.05m      9.27m   30-05.00 
      8.69m  8.56m  9.27m           
 14 Travers, Robert              St. Joseph's                      8.61m   28-03.00 
      6.08m  8.61m  6.37m           
 15 Schwabe, Tyler               Lasell                 9.00m      8.35m   27-04.75 
      7.83m  7.45m  8.35m           
 16 Hodgson, Ryan                Lasell                 8.80m      8.23m   27-00.00 
      8.16m  7.99m  8.23m           
 17 Andino, Albin                Gordon                11.00m      7.92m   26-00.00 
      FOUL  7.92m  6.46m           
 
Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 17.27m     17.73m   58-02.00  10   
      16.43m  17.44m  17.00m  FOUL  16.83m  17.73m
  2 Adams, Wilson                Maine                 17.79m     17.12m   56-02.00   8   
      FOUL  16.49m  15.95m  16.17m  17.12m  16.73m
  3 Harmon, Matt                 Southern Mai          15.56m     15.59m   51-01.75   6   
      FOUL  15.59m  15.38m  FOUL  15.41m  FOUL
  4 Enos, Sean                   Bates                 14.66m     14.66m   48-01.25   5   
      12.85m  FOUL  13.56m  13.62m  14.66m  14.08m
  5 Harris, Caleb                Colby                 10.89m     13.57m   44-06.25   4   
      12.88m  13.56m  13.49m  12.83m  13.57m  13.27m
  6 Gilboy, John                 Colby                 13.94m     13.54m   44-05.25   3   
      13.28m  12.77m  12.53m  13.15m  13.28m  13.54m
  7 Anderson, Schuyler           Gordon                13.67m     13.48m   44-02.75   2   
      12.61m  13.48m  12.49m  13.46m  FOUL  12.62m
  8 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 11.98m     12.43m   40-09.50   1   
      10.58m  12.18m  FOUL  10.86m  12.43m  FOUL
  9 Ribero, Stephen              Southern Mai          12.39m     11.60m   38-00.75 
      11.60m  9.91m  FOUL           
 10 Kofos, Zak                   Bates                 10.48m     11.22m   36-09.75 
      11.22m  FOUL  FOUL           
 11 Cabrera, Ruben               Gordon                 9.25m     10.74m   35-03.00 
      9.53m  9.60m  10.74m           
 12 Hill, Jeff                   Bates                            10.39m   34-01.25 
      9.56m  9.24m  10.39m          
 13 Andino, Albin                Gordon                10.50m      9.65m   31-08.00 
      9.65m  8.52m  FOUL           
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rutter, James                Maine                     7.23     802
  2 Bergstrom, John              Maine                     7.39     749
  3 Hardison, David              Bates                     7.49     716
  4 Paiton, Aaron                Southern Mai              7.59     684
  5 Toothaker, Matthew           Maine                     7.60     681
  6 St.Peter, Kyle               Maine                     7.62     675
  6 Halsted, Chris               Bates                     7.62     675
  8 Wainman, Eric                Bates                     7.68     656
 
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bergstrom, John              Maine                  2:43.14     839
  2 Wainman, Eric                Bates                  2:43.16     839
  3 Toothaker, Matthew           Maine                  2:53.93     725
  4 Paiton, Aaron                Southern Mai           2:55.13     713
  5 Hardison, David              Bates                  3:02.84     637
  6 Halsted, Chris               Bates                  3:12.56     546
  7 Rutter, James                Maine                  3:14.79     527
 -- St.Peter, Kyle               Maine                      DNF  
 
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bergstrom, John              Maine                     8.93   2    761
  2 Toothaker, Matthew           Maine                     9.05   1    735
  3 Rutter, James                Maine                     9.23   2    696
  3 Halsted, Chris               Bates                     9.23   1    696
  5 St.Peter, Kyle               Maine                     9.25   1    692
  6 Hardison, David              Bates                     9.68   2    603
  7 Wainman, Eric                Bates                     9.69   1    601
  8 Paiton, Aaron                Southern Mai             10.64   2    427
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bergstrom, John              Maine                    1.85m    6-00.75    670
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP  XXO   XO  XXO  XXX 
  1 Wainman, Eric                Bates                    1.85m    6-00.75    670
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  PPP    O  PPP    O    O  XXO   XO  XXX 
  3 Rutter, James                Maine                    1.82m    5-11.50    644
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP    O    O    O    O  XXX 
  3 Toothaker, Matthew           Maine                    1.82m    5-11.50    644
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXX 
  5 Paiton, Aaron                Southern Mai             1.79m    5-10.50    619
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O  XXO  XXX 
  5 St.Peter, Kyle               Maine                    1.79m    5-10.50    619
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O    O    O  XXX 
  7 Hardison, David              Bates                    1.73m    5-08.00    569
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 
      PPP  PPP    O  PPP    O  PPP   XO  XXO   XO 
  8 Halsted, Chris               Bates                    1.61m    5-03.25    472
     1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 
        O    O    O    O    O  XXX 
 
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rutter, James                Maine                    3.50m   11-05.75    482
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 
      PPP  PPP    O  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  2 Bergstrom, John              Maine                    3.30m   10-10.00    431
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  XXX 
  3 Toothaker, Matthew           Maine                    3.20m   10-06.00    406
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  3 Hardison, David              Bates                    3.20m   10-06.00    406
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP   XO    X 
  5 Paiton, Aaron                Southern Mai             3.10m   10-02.00    381
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 
        O  PPP    O  PPP    O    O  PPP    O    O  XXX 
  6 Wainman, Eric                Bates                    2.80m    9-02.25    309
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 
        O  PPP   XO    O    O  XXO  XXX 
  7 Halsted, Chris               Bates                    2.30m    7-06.50    199
     2.30 2.40 
       XO  XXX 
 -- St.Peter, Kyle               Maine                       NH            
     2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rutter, James                Maine                    6.41m   21-00.50    677
      5.92m  6.28m  6.41m            
  2 Bergstrom, John              Maine                    6.39m   20-11.75    673
      6.03m  6.39m  6.23m            
  3 Toothaker, Matthew           Maine                    6.23m   20-05.25    637
      6.23m  6.05m  6.01m            
  4 Wainman, Eric                Bates                    6.10m   20-00.25    608
      6.10m  5.93m  5.85m            
  5 Halsted, Chris               Bates                    6.03m   19-09.50    593
      5.85m  6.03m  FOUL            
  6 St.Peter, Kyle               Maine                    5.79m   19-00.00    542
      FOUL  5.72m  5.79m            
  7 Paiton, Aaron                Southern Mai             5.63m   18-05.75    508
      5.42m  5.36m  5.63m            
  8 Hardison, David              Bates                    5.61m   18-05.00    504
      5.61m  PASS  PASS            
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rutter, James                Maine                   11.59m   38-00.25    582
      11.44m  11.59m  11.52m            
  2 Hardison, David              Bates                   10.74m   35-03.00    530
      FOUL  10.65m  10.74m            
  3 Toothaker, Matthew           Maine                   10.49m   34-05.00    515
      9.89m  10.49m  9.86m            
  4 Bergstrom, John              Maine                    9.83m   32-03.00    475
      8.91m  9.06m  9.83m            
  5 Halsted, Chris               Bates                    9.47m   31-01.00    454
      9.47m  9.43m  9.18m            
  6 St.Peter, Kyle               Maine                    9.44m   30-11.75    452
      8.64m  9.44m  FOUL            
  7 Wainman, Eric                Bates                    9.00m   29-06.50    426
      8.75m  9.00m  8.77m            
  8 Paiton, Aaron                Southern Mai             8.93m   29-03.75    422
      FOUL  8.70m  8.93m            
 
Men Heptathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bergstrom, John              Maine                   4602       4598   10   
  2 Rutter, James                Maine                   4327       4410    8   
  3 Toothaker, Matthew           Maine                   4428       4343    6   
  4 Wainman, Eric                Bates                              4109    5   
  5 Hardison, David              Bates                              3965    4   
  6 Paiton, Aaron                Southern Mai                       3754    3   
  7 Halsted, Chris               Bates                              3635    2   
  8 St.Peter, Kyle               Maine                   3789       2980  
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Maine                      241.50     2) Bates                     177.50
    3) Colby                      148        4) Southern Maine            113   
    5) Lasell                      21        6) St. Joseph's (Me.)         18   
    7) Bowdoin College              8        7) Gordon                      8   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Maine                      275        2) Bates                     204   
    3) Southern Maine             106        4) Colby                      58   
    5) Lasell                      29        6) Gordon                     11   
    7) St. Joseph's (Me.)           5                                           

 
Related Links: