Kone wins three Maine titles at state meet

Contact: William Sodoma
Date: February 4, 2012
Athletics Preview Photos

Dom Kone

LEWISTON, Maine --- Dom Kone won three state titles and Colby College won five events at the State of Maine Men's Indoor Track and Field Championships at Bates College on Saturday night.
 
Kone was clearly the most dominant athlete at the meet, winning the 60 dash (7.00) and the 200 dash (22.83). He then went to the field events and easily won the long jump with a leap of 21-10.75 (21-0 was second).
 
Kone picked up 30 points by himself and helped the Mules finish third with 85 points and ahead of University of Southern Maine (71). Bowdoin College won the meet with a 201 score and Bates was just behind them at 195.
 
Matt White was a winner in the 600 meters (1:22.65) and Trent Wiseman had a leap of 14-7.25 to take the pole vault competition.
 
Justin Owumi took second place in the triple jump (43-7) and Dylan Nisky was third in the 1,000 meters (2:33.44).

State of Maine Indoor Track and Field Champ - 2/4/2012             
                        Bates College, Lewiston, Maine                         
                                    Results                                    
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kone, Dominique              Colby                   6.87       7.11Q  1 
  1 LeBlanc, Kyle                Bowdoin                 7.15       7.11Q  2 
  3 Spofford, Isaiah             Bates                   7.18       7.22Q  3 
  4 Larke, Rickey                Bowdoin                 7.28       7.24q  2 
  5 Bean, David                  Bowdoin                 7.29       7.25q  1 
  6 Wegener, Will                Southern Mai            7.22       7.33q  3 
  7 Woods, Tim                   Bates                   7.51       7.35q  3 
  8 Harris, Caleb                Colby                   7.53       7.45q  1 
  9 Hackett, Lonnie              Bowdoin                 7.34       7.47   1 
 10 Hall, Kyle                   Southern Mai            7.41       7.51   2 
 11 Mapfuwa, Edwin               Bates                   7.47       7.58   3 
 12 Mayo, Josh                   Southern Mai            7.52       7.61   1 
 13 Deckert, Justin              Colby                              7.69   2 
 14 Jimenez, Ivan                Southern Mai            7.64       7.73   2 
 15 Zurkow, Ben                  Colby                   8.14       8.08   3 
 16 Langer, Sander               Bates                   8.00       8.11   3 
 
Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kone, Dominique              Colby                   7.11       7.00   10   
  2 Spofford, Isaiah             Bates                   7.22       7.09    8   
  3 LeBlanc, Kyle                Bowdoin                 7.11       7.10    6   
  4 Bean, David                  Bowdoin                 7.25       7.25    4   
  5 Woods, Tim                   Bates                   7.35       7.27    2   
  6 Larke, Rickey                Bowdoin                 7.24       7.29    1   
  7 Harris, Caleb                Colby                   7.45       7.46  
  8 Wegener, Will                Southern Mai            7.33       7.62  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kone, Dominique              Colby                  22.46      22.83   5  10   
  2 Spofford, Isaiah             Bates                  23.03      23.30   5   8   
  3 LeBlanc, Kyle                Bowdoin                23.61      23.34   5   6   
  4 Gamache, Matthew             Bowdoin                23.70      23.54   4   4   
  5 Larke, Rickey                Bowdoin                24.07      23.81   3   2   
  6 Rich, Codey                  Southern Mai           23.90      23.90   4   1   
  7 Kennedy - Loving, Jarred     Bowdoin                23.76      23.91   4 
  8 Woods, Tim                   Bates                  23.76      23.92   4 
  9 Levy, Ben                    Bates                  23.48      23.95   5 
 10 Hackett, Lonnie              Bowdoin                23.92      24.14   4 
 11 Hartman, Tyler               Southern Mai           24.15      24.20   3 
 12 Spencer, Adam                Bates                  23.99      24.55   3 
 13 Jimenez, Ivan                Southern Mai           24.92      24.74   2 
 14 Ossanna, Joey                Southern Mai           24.25      24.93   3 
 15 Mayo, Josh                   Southern Mai           24.81      25.04   2 
 16 Kenyon, Charley              Bates                  25.00      25.09   2 
 17 Mapfuwa, Edwin               Bates                  25.14      25.66   2 
 18 Langer, Sander               Bates                  25.80      25.80   2 
 19 Johnson, Derek               Bowdoin                26.87      26.39   1 
 20 Valles, Matthew              Bates                  26.00      26.74   1 
 21 Zurkow, Ben                  Colby                  27.65      27.34   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wegener, Will                Southern Mai           51.50      51.48   3  10   
  2 Moore, Jake                  Southern Mai           50.70      51.56   3   8   
  3 Gamache, Matthew             Bowdoin                51.58      51.68   3   6   
  4 Clarke, Kevin                Colby                  52.50      52.54   3   4   
  5 Tymoczko, Vincent            Bowdoin                53.06      52.54   2   2   
  6 Mcknight, Malik              Bowdoin                54.39      52.54   1   1   
  7 Dury-Agri, Justin            Bowdoin                52.37      52.72   3 
  8 Levy, Ben                    Bates                  51.30      52.76   3 
  9 Hardison, David              Bates                  53.50      52.91   2 
 10 Hobbs, John                  Bowdoin                53.32      53.23   2 
 11 Hartman, Tyler               Southern Mai           53.95      53.99   2 
 12 Spencer, Adam                Bates                  55.30      54.17   1 
 13 Duncanson, Austin            Colby                  54.10      54.41   1 
 14 Sahlberg, Brett              Colby                  53.00      55.27   2 
 15 Jamerson, Colin              Bates                  57.39      55.76   1 
 16 Ossanna, Joey                Southern Mai           53.70      56.07   2 
 17 Gluesing, Andrew             Bowdoin                54.40      57.02   1 
 
Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 White, Matt                  Colby                1:24.01    1:22.65   10   
  2 Chick, Sam                   Bowdoin              1:24.24    1:23.70    8   
  3 Stein, Brett                 Bowdoin              1:23.27    1:23.77    6   
  4 Desmond, Kevin               Southern Mai         1:24.83    1:23.99    4   
  5 Corcoran, Peter              Bates                1:25.22    1:24.10    2   
  6 May, Isaac                   Bowdoin              1:25.34    1:25.01    1   
  7 Baker, Brett                 Southern Mai         1:26.20    1:25.76  
  8 Wainman, Eric                Bates                1:25.48    1:25.95  
  9 Supple, Will                 Colby                1:27.33    1:27.23  
 10 Jeffries, Patrick            Bates                1:31.91    1:29.50  
 11 Church, Kinnon               Southern Mai         1:31.90    1:35.33  
 12 Sundstrom, Christian         Bates                1:39.20    1:37.17  
 13 Toroitich, Emmanuel          Bates                1:35.00    1:39.57  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hillard, Matthew             Bowdoin              2:01.35    1:56.45   10   
  2 LePage, James                Bates                1:54.40    1:56.58    8   
  3 Gazzeloni, Julian            Southern Mai         1:58.55    1:57.05    6   
  4 Stansel, John                Bates                2:00.00    1:59.32    4   
  5 Doherty Munro, Luke          Colby                1:57.00    1:59.88    2   
  6 Sleeper, Christian           Bowdoin              2:01.63    2:00.67    1   
  7 Fong, Colin                  Bowdoin              1:56.97    2:01.63  
  8 Yangani, Festus              Bates                2:00.66    2:04.90  
  9 Madigan, Sean                Colby                2:04.33    2:06.22  
 10 Black-Ingersoll, Myles       Bates                2:05.56    2:06.58  
 11 Botero, Andres               Bowdoin              2:08.58    2:06.90  
 12 Polich, Zach                 Bates                2:04.00    2:06.91  
 13 Tunstall, Bronson            Bowdoin              2:11.20    2:08.35  
 14 Benson, Robert               Bowdoin              2:08.46    2:09.66  
 15 Nadeau, Matthieu             Colby                2:06.41    2:12.46  
 16 Palken, Daniel               Bowdoin                         2:22.55  
 17 Benham, Colin                Southern Mai         2:12.00    2:22.71  
 
Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Horowitz, Coby               Bowdoin              2:32.36    2:32.01   10   
  2 Hannan, Tully                Bates                2:34.00    2:33.33    8   
  3 Nisky, Dylan                 Colby                2:33.49    2:33.44    6   
  4 Ogilvie, Colin               Bowdoin              2:34.12    2:34.05    4   
  5 Boeding, James               Bowdoin              2:38.11    2:37.46    2   
  6 Barron, Nick                 Bates                2:35.93    2:37.73    1   
  7 Greenlee, Chris              Colby                2:36.00    2:38.37  
  8 Lester, Ben                  Colby                2:37.00    2:39.45  
  9 Ossoff, Will                 Bowdoin              2:41.00    2:44.05  
 10 Black-Ingersoll, Camden      Bates                2:39.00    2:44.10  
 11 Hyszczak, Dan                Colby                2:44.87    2:44.60  
 12 Pratt, Henry                 Bowdoin              2:46.44    2:45.45  
 13 Lundquist, Will              Southern Mai         2:42.00    2:45.97  
 14 Izzo, John                   Bowdoin              2:40.00    2:48.52  
 15 Manning, Ben                 Southern Mai         2:44.20    2:49.83  
 16 Church, Kinnon               Southern Mai         2:48.00    3:11.18  
 
Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hillard, Matthew             Bowdoin              4:27.01    4:17.12   10   
  2 Horowitz, Coby               Bowdoin              4:20.56    4:18.29    8   
  3 Graboys, Noah                Bates                4:24.78    4:19.69    6   
  4 Hannan, Tully                Bates                4:22.00    4:20.06    4   
  5 Manning, Ben                 Southern Mai         4:18.40    4:20.09    2   
  6 Even, Tim                    Southern Mai         4:18.50    4:22.40    1   
  7 Boeding, James               Bowdoin              4:23.04    4:24.66  
  8 Coffman, Charlie             Colby                4:30.69    4:30.07  
  9 White, David                 Colby                4:41.80    4:38.69  
 10 Ryss, Jonathan               Bowdoin              4:42.18    4:42.14  
 11 Nadeau, Matthieu             Colby                4:38.92    4:42.29  
 12 Harmeling, Luke              Bates                4:56.53    5:07.80  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graboys, Noah                Bates                8:48.44    8:43.83   10   
  2 Saba, Nicholas               Bowdoin              8:47.38    8:47.78    8   
  3 Martin, Michael              Bates                9:00.69    8:48.40    6   
  4 Williams, Alex               Bowdoin              8:51.94    8:54.24    4   
  5 Pearsall, Graham             Bates                8:57.38    9:04.17    2   
  6 Desmond, Brian               Colby                9:05.66    9:05.78    1   
  7 Bowman, Sawyer               Bowdoin              9:13.94    9:14.12  
  8 Beede, Briar                 Southern Mai         9:08.10    9:19.39  
  9 Fournier, Andrew             Southern Mai         9:19.33    9:19.84  
 10 Creedon, Michael             Bates                9:11.13    9:31.16  
 11 McCarthy, Will               Colby                           9:33.77  
 12 Letourneau, Tom              Colby                9:18.25    9:35.05  
 13 Zitsman, Toby                Bowdoin              9:27.79    9:41.85  
 14 Cuddeback, Bradley           Southern Mai         9:22.00    9:46.82  
 15 Tinker, Colton               Southern Mai         9:26.00    9:48.02  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seekins, Samuel              Bowdoin             15:20.15   14:59.44   10   
  2 Chebot, Ben                  Bates               15:14.59   15:18.86    8   
  3 Wortham, Andrew              Bates               15:12.46   15:23.51    6   
  4 Sampson, Christian           Bates               15:58.85   15:23.73    4   
  5 Talpey, Gregory              Bowdoin             15:26.74   15:31.54    2   
  6 Vallo, John                  Southern Mai        15:19.22   15:39.63    1   
  7 Whitney, Ken                 Bates               15:59.66   15:49.75  
  8 Stafstrom, Will              Bowdoin             15:58.04   16:01.07  
  9 Colligan, Sean               Bates               16:00.00   16:20.45  
 10 Neuts, Erich                 Southern Mai        15:30.11   16:31.51  
 11 Hammond, Chase               Colby               16:45.97   16:32.62  
 12 Dumont, Nolan                Colby               17:08.26   17:16.32  
 13 Epstein, James               Bates               17:01.28   17:37.97  
 -- Wood, Sam                    Bates               16:30.00         DQ  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Haeuser, Anthony             Bates                   8.55       8.46Q  1 
  2 McKallagat, Jarret           Bates                   8.78       8.75Q  2 
  3 Hardison, David              Bates                   9.68       8.86q  2 
  4 Wikoff, Riker                Bowdoin                 8.85       8.88q  2 
  5 Magalhaes, Nicolas           Bowdoin                 8.98       8.96q  1 
  6 Owumi, Justin                Colby                   9.23       8.97q  2 
  7 Chick, Sam                   Bowdoin                 9.03       9.02q  1 
  8 Kenyon, Charley              Bates                   9.26       9.14q  1 
  9 Halsted, Chris               Bates                   9.23       9.26   2 
 10 Jamerson, Colin              Bates                   9.35       9.31   1 
 11 Valles, Matthew              Bates                  10.57      10.85   2 
 
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Haeuser, Anthony             Bates                   8.46       8.67   10   
  2 McKallagat, Jarret           Bates                   8.75       8.77    8   
  3 Hardison, David              Bates                   8.86       8.81    6   
  4 Wikoff, Riker                Bowdoin                 8.88       8.90    4   
  5 Kenyon, Charley              Bates                   9.14       8.94    2   
  6 Chick, Sam                   Bowdoin                 9.02       8.98    1   
  7 Magalhaes, Nicolas           Bowdoin                 8.96       9.00  
  8 Owumi, Justin                Colby                   8.97       9.05  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southern Maine  'A'                               3:25.70    3:27.14   10   
     1) Wegener, Will                   2) Desmond, Kevin                 
     3) Rich, Codey                     4) Moore, Jake                    
  2 Bowdoin  'A'                                      3:27.50    3:28.42    8   
     1) Gamache, Matthew                2) Dury-Agri, Justin              
     3) Wikoff, Riker                   4) Chick, Sam                     
  3 Bates  'A'                                        3:27.78    3:30.02    6   
     1) Hardison, David                 2) Haeuser, Anthony               
     3) Wainman, Eric                   4) McKallagat, Jarret             
  4 Colby  'A'                                        3:25.64    3:37.24    4   
     1) Duncanson, Austin               2) Madigan, Sean                  
     3) Supple, Will                    4) Sahlberg, Brett                
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bates  'A'                                        8:11.28    7:59.31   10   
     1) Barron, Nick                    2) Stansel, John                  
     3) Corcoran, Peter                 4) LePage, James                  
  2 Bowdoin  'A'                                      7:59.04    8:00.20    8   
     1) Stein, Brett                    2) Sleeper, Christian             
     3) Ogilvie, Colin                  4) Fong, Colin                    
  3 Southern Maine  'A'                               8:02.50    8:02.61    6   
     1) Even, Tim                       2) Baker, Brett                   
     3) Gazzeloni, Julian               4) Manning, Ben                   
  4 Colby  'A'                                        8:12.00    8:06.09    4   
     1) Doherty Munro, Luke             2) Nisky, Dylan                   
     3) White, Matt                     4) Clarke, Kevin                  
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wainman, Eric                Bates                  1.88m      1.91m    6-03.25  10   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 
      PPP  PPP   XO    O    O    O    O  XXX 
  2 Genco, Chris                 Bowdoin                1.93m     J1.91m    6-03.25   8   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 
      PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O  XXX 
  3 Haeuser, Anthony             Bates                  1.81m      1.86m    6-01.25   6   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 
      PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  4 Storey, Ryan                 Southern Mai         6-04.00     J1.86m    6-01.25   4   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  XXX 
  5 Zembruski, Andrew            Bowdoin                1.71m      1.81m    5-11.25   2   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 
      PPP  PPP    O   XO   XO  XXX 
  6 Owumi, Justin                Colby                  1.71m      1.76m    5-09.25   1   
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  7 Hardison, David              Bates                  1.73m     J1.76m    5-09.25 
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 
      PPP    O    O   XO  XXX 
  8 Paiton, Aaron                Southern Mai           1.71m     J1.76m    5-09.25 
     1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 
      PPP  PPP  XXO    O  XXX 
  9 Chen, Kuangji                Bowdoin                1.76m      1.66m    5-05.25 
     1.61 1.66 1.71 
      PPP   XO  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wiseman, Trent               Colby                  4.75m      4.45m   14-07.25  10   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  2 Lucyk, Alex                  Bowdoin                4.15m      4.30m   14-01.25   7   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO   XO  XXX 
  2 Wisener, John                Bates                  4.10m      4.30m   14-01.25   7   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXX 
  4 Page, Eddy                   Bowdoin                4.30m     J4.30m   14-01.25   4   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O  XXO  XXX 
  5 Ward, Simon                  Bowdoin                4.15m      4.15m   13-07.25   2   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO   XO  XXX 
  6 Tracy, Peter                 Bowdoin                3.70m      3.85m   12-07.50   1   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 
      PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  7 Whitney, Cole                Southern Mai           3.25m      3.10m   10-02.00 
     3.10 3.25 
      XXO  XXX 
 -- Goldstein, Sam               Bates                  4.60m         NH            
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kone, Dominique              Colby                  6.95m      6.67m   21-10.75  10   
      6.30m  6.67m  PASS  PASS  PASS  PASS
  2 Black, David                 Bowdoin                6.72m      6.40m   21-00.00   8   
      5.98m  6.01m  6.40m  5.98m  6.18m  6.20m
  3 Martin, Chris                Bowdoin                6.20m      6.27m   20-07.00   6   
      5.54m  5.70m  6.27m  FOUL  6.15m  5.81m
  4 Wainman, Eric                Bates                  5.95m      6.25m   20-06.25   4   
      5.89m  5.65m  6.07m  6.06m  5.76m  6.25m
  5 Chick, Sam                   Bowdoin                6.11m      6.18m   20-03.50   2   
      5.96m  6.18m  5.89m  6.14m  6.14m  6.11m
  6 Bass, Eliot                  Bowdoin                6.13m      6.15m   20-02.25   1   
      FOUL  6.15m  5.87m  5.71m  6.04m  5.93m
  7 Briggs, Duncan               Bates                  5.88m      6.03m   19-09.50 
      5.79m  6.03m  5.91m  5.48m  FOUL  5.94m
  8 Spofford, Isaiah             Bates                  6.12m     J6.03m   19-09.50 
      5.40m  5.43m  6.03m  PASS  5.78m  5.78m
  9 Halsted, Chris               Bates                  6.03m      5.91m   19-04.75 
      FOUL  FOUL  5.91m           
 10 Wikoff, Riker                Bowdoin                6.10m      5.78m   18-11.75 
      5.78m  5.53m  5.49m           
 11 Sahlberg, Brett              Colby                             5.73m   18-09.75 
      5.58m  5.73m  5.55m           
 12 Paiton, Aaron                Southern Mai           5.63m      5.45m   17-10.75 
      FOUL  5.37m  5.45m           
 
Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Martin, Chris                Bowdoin               13.46m     14.21m   46-07.50  10   
      14.20m  14.21m  13.10m  PASS  13.03m  13.61m
  2 Owumi, Justin                Colby                 12.91m     13.28m   43-07.00   8   
      12.80m  12.85m  13.05m  12.71m  13.05m  13.28m
  3 Bass, Eliot                  Bowdoin               12.39m     13.19m   43-03.25   6   
      FOUL  12.39m  12.87m  FOUL  12.60m  13.19m
  4 Spofford, Isaiah             Bates                 12.56m     12.74m   41-09.75   4   
      12.27m  PASS  PASS  12.74m  12.47m  12.20m
  5 Chick, Sam                   Bowdoin               12.95m     12.68m   41-07.25   2   
      12.49m  FOUL  PASS  12.06m  12.53m  12.68m
  6 Briggs, Duncan               Bates                 12.48m     12.60m   41-04.25   1   
      FOUL  12.33m  FOUL  12.38m  12.60m  FOUL
  7 Halsted, Chris               Bates                 11.48m     12.46m   40-10.50 
      12.24m  12.17m  PASS  12.04m  12.46m  12.33m
  8 Wu, Matthew                  Bowdoin               11.93m     11.83m   38-09.75 
      FOUL  11.60m  11.75m  11.64m  11.83m  11.43m
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 17.32m     17.70m   58-01.00  10   
      17.70m  17.29m  16.81m  17.42m  17.61m  FOUL
  2 Enos, Sean                   Bates                 15.48m     14.50m   47-07.00   8   
      12.86m  14.38m  14.50m  14.13m  13.27m  13.21m
  3 White, John                  Southern Mai          14.63m     14.46m   47-05.25   6   
      13.99m  14.46m  13.86m  13.99m  12.90m  14.10m
  4 Harmon, Matt                 Southern Mai          14.48m     14.41m   47-03.50   4   
      14.33m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  14.41m
  5 Gilboy, John                 Colby                 14.93m     13.63m   44-08.75   2   
      12.81m  13.19m  13.63m  13.32m  FOUL  FOUL
  6 Woodford, Cameron            Bowdoin               13.20m     13.39m   43-11.25   1   
      12.94m  12.56m  12.84m  13.39m  13.35m  13.33m
  7 Ribero, Stephen              Southern Mai        34-06.00     13.36m   43-10.00 
      10.00m  10.30m  13.36m           
  8 Harris, Caleb                Colby                            12.72m   41-08.75 
      12.00m  12.72m  12.71m  FOUL  FOUL  12.49m
  9 Silver, Tyler                Bowdoin               11.63m     11.93m   39-01.75 
      11.60m  11.93m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 11.35m     11.65m   38-02.75 
      11.24m  11.42m  11.65m           
 11 Littlejohn, Jared            Bowdoin                          10.00m   32-09.75 
      FOUL  10.00m  FOUL           
 12 Wolf, Maxwell                Bowdoin                9.30m      9.27m   30-05.00 
      8.50m  7.86m  9.27m           
 
Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 18.21m     17.99m   59-00.25  10   
      17.18m  FOUL  17.71m  17.91m  17.78m  17.99m
  2 Harmon, Matt                 Southern Mai          15.68m     15.54m   51-00.00   8   
      14.93m  15.13m  15.48m  14.99m  15.54m  15.49m
  3 Enos, Sean                   Bates                 15.19m     15.39m   50-06.00   6   
      14.79m  15.39m  15.38m  14.86m  14.95m  14.89m
  4 Woodford, Cameron            Bowdoin               13.30m     14.68m   48-02.00   4   
      13.92m  14.44m  14.68m  14.30m  14.14m  13.42m
  5 Gilboy, John                 Colby                 14.37m     14.38m   47-02.25   2   
      14.38m  14.08m  14.08m  FOUL  13.83m  FOUL
  6 Harris, Caleb                Colby                            13.39m   43-11.25   1   
      12.58m  11.99m  12.82m  FOUL  12.66m  13.39m
  7 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 12.43m     13.35m   43-09.75 
      13.01m  13.35m  FOUL  FOUL  13.19m  12.73m
  8 Ribero, Stephen              Southern Mai        41-08.00     12.96m   42-06.25 
      12.22m  12.24m  12.96m  FOUL  12.17m  12.46m
  9 Silver, Tyler                Bowdoin               12.47m     12.73m   41-09.25 
      12.25m  12.12m  12.73m           
 10 Ramsay, Eric                 Bowdoin               12.31m     12.54m   41-01.75 
      FOUL  FOUL  12.54m           
 11 Kofos, Zak                   Bates                 11.48m     11.46m   37-07.25 
      11.46m  FOUL  FOUL           
 12 White, John                  Southern Mai        41-06.00     11.07m   36-04.00 
      9.47m  11.07m  9.32m           
 13 Hill, Jeff                   Bates                 10.39m     11.05m   36-03.00 
      FOUL  11.05m  10.60m           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Bowdoin                    201        2) Bates                     195   
    3) Colby                       85        4) Southern Maine             71   

 
Related Links: