Lee wins two events for women's swim team

Contact: William Sodoma
Date: January 26, 2013

BRUNSWICK, Maine --- Kathryn Lee won two events and took a second for the Colby College women's swimming and diving team at the Bowdoin College Quad Meet on Saturday.

 
The Colby women took a 172-118 victory against Trinity College, but fell 152-138 to Wesleyan University. The Mules needed to win the 400-yard freestyle relay to beat the Cardinals, but finished in third place.
 
Lee won the 100 butterfly (1:00.26) and the 200 butterfly (2:13.39). She also took second place in the 200 individual medley (2:16.18).
 
Heather Cronin was a winner in the 1,000 freestyle (11:07.66) for the Mules. Rosie Wennberg added seconds in the 50 freestyle (25.37), 100 freestyle (55.69), and 100 butterfly (1:00.50). Morganne Hodsdon added a runner-up finish in the 500 freestyle (5:24.75).
 
Colby-Trinity-Wesleyan at Bowdoin Quad Meet - 1/26/2013            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesleyan University-CT  'A'                       1:54.98    1:52.27  
     1) Slevin, Angela C 20             2) Hirsch, Rachel P 19            
     3) Colker-Eybel, Cara 20           4) Anderson, Ally M 21            
  2 Bowdoin College-ME  'A'                                NT    1:52.55  
     1) Faller, Teri N 19               2) O'Leary, Maeve 20              
     3) Goodwin, Kelsey B 20            4) Kokomoor, Kaley A 22           
  3 Colby College-ME  'A'                             1:55.73    1:54.99  
     1) Nalven, Sarah 22                2) Yuan, Shuana 19                
     3) Lee, Kathryn N 22               4) Hodsdon, Morganne B 19         
  4 Trinity College-CT  'A'                                NT    1:55.07  
     1) Moroney, Alexandra A 20         2) Butler, Audrey R 19            
     3) Friel, Shelby 22                4) Jensen, Emily D 21             
  5 Bowdoin College-ME  'B'                                NT    1:55.34  
     1) Garner, Lela D 18               2) Reading, Mariah E 18           
     3) Carter, Katie G 19              4) Hartley, Tricia M 19           
  6 Wesleyan University-CT  'B'                            NT    1:55.39  
     1) Yao, Li Yan 19                  2) Capron, Roxy E 21              
     3) Savarino, Alyssa L 20           4) Havlovic, Katie E 21           
  7 Bowdoin College-ME  'C'                                NT   x1:58.21  
     1) Chong, Megan K 19               2) Newton, Helen N 20             
     3) Rholl, Christine E 20           4) Boyer, Patty A 19              
  8 Wesleyan University-CT  'C'                            NT   x1:59.10  
     1) Baumgartner, Elizabeth F 19     2) Cohn, Erin F 19                
     3) Bollinger, Eliza M 21           4) Burzinski, Alexa M 20          
  9 Trinity College-CT  'B'                                NT    1:59.69  
     1) Rudman, Jess A 18               2) Wycech, Joanna 22              
     3) Haron, Carleigh A 21            4) Adams, Katie 21                
 10 Colby College-ME  'B'                                  NT    2:00.70  
     1) Edwards, Torrie 19              2) Bazemore, Josie S 22           
     3) Lai, Emmie 19                   4) Lewkowicz, Kayla L 20          
 11 Wesleyan University-CT  'D'                            NT   x2:06.67  
     1) Distler, Amanda R 19            2) Cohn, Rachel L 22              
     3) Santaniello, Sam M 21           4) Miller, Allie 19               
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowdoin College-ME  'A'                                NT    1:37.10  
     1) Stuyvesant, Basyl L 22          2) Lagasse, John J 18             
     3) Koh, Kevin W 19                 4) Shi, William Y 19              
  2 Trinity College-CT  'A'                                NT    1:38.83  
     1) Celestin, Nick A 18             2) Ma, Max 20                     
     3) Yanagisawa, Mark K 20           4) Feminella, John M 21           
  3 Wesleyan University-CT  'A'                       1:42.58    1:39.52  
     1) Huston, Nick C 21               2) Bazile, Jacques M 18           
     3) Kafina, Martin D 21             4) Fantini, Wes 21                
  4 Bowdoin College-ME  'B'                                NT    1:41.39  
     1) Park, Andrew S 20               2) Chansakul, Jr J 19             
     3) Granata, Chris J 21             4) Googins, EJ J 21               
  5 Wesleyan University-CT  'B'                            NT    1:41.81  
     1) Yan, Erik S 19                  2) Hepner, Billy 19               
     3) Brown, Stefan 20                4) Arace, Jeff R 22               
  6 Colby College-ME  'A'                             1:42.68    1:42.49  
     1) Peterson, Andy 20               2) Wennberg, Paul 19              
     3) Mauel, Jack P 22                4) Hootsmans, James A 21          
  7 Bowdoin College-ME  'C'                                NT   x1:46.31  
     1) Bass, Eli S 18                  2) Reinhardt, Karl B 20           
     3) Kennedy, Colin J 22             4) Albert, Zach W 18              
  8 Wesleyan University-CT  'C'                            NT   x1:46.48  
     1) Forde, James H 20               2) Ho, Wesley Y 19                
     3) Ma, Lawrence 19                 4) Madison, Russell               
  9 Wesleyan University-CT  'D'                            NT   x1:48.54  
     1) Saleh, Kareem A 18              2) Hamlish, Noah 18               
     3) Rosenbloom, Jake 19             4) Nucci, Matthew M 18            
 10 Bowdoin College-ME  'D'                                NT   x1:49.24  
     1) Anderson, Lloyd B 19            2) Fernandez, Drew D 19           
     3) Sohail, Omar A 19               4) Anderson, Lyle L 19            
 11 Colby College-ME  'B'                                  NT    1:49.81  
     1) Madeira, John 20                2) Spierer, Adam N 22             
     3) McLaughlin, Colin H 20          4) Bjorn, Jack 19                 
 12 Trinity College-CT  'B'                                NT    1:51.24  
     1) Cahill, Jake 18                 2) Kurbasic, Isak 20              
     3) Gibney, Carl P 18               4) McConnell, Ryan 20             
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Heather A         21 Colby-ME            11:07.72   11:07.66  
  2 Hirschfeld, Sarah         22 Bowdoin-ME                NT   11:14.47  
  3 Barlok, Katie H           18 Trinity C.-CT             NT   11:33.87  
  4 Daly, Margaret               Wesleyan-CT         11:44.02   11:45.33  
  5 Manssen, Sonia S          19 Bowdoin-ME                NT   11:52.21  
  6 Carp, Danielle R          20 Trinity C.-CT             NT   11:52.93  
  7 Friedrich, Annie B        20 Colby-ME            12:06.69   12:05.93  
  8 Uthe, Kate E              21 Wesleyan-CT         12:21.02   12:22.73  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tougas, Alex J            21 Bowdoin-ME                NT   10:31.53  
  2 Yanagisawa, Mark K        20 Trinity C.-CT             NT   10:42.18  
  3 Saleh, Kareem A           18 Wesleyan-CT         10:52.68   10:47.51  
  4 Weeks, Ryan               19 Colby-ME            11:10.83   11:07.40  
  5 Cahill, Jake              18 Trinity C.-CT             NT   11:10.72  
  6 Akers-Campbell, Holt      18 Wesleyan-CT         11:31.18   11:15.06  
  7 Lewis, Ben                20 Colby-ME            11:24.73   11:38.14  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Katherine R        22 Bowdoin-ME                NT    1:55.29  
  2 Killian, Bridget R        19 Bowdoin-ME                NT    1:56.71  
  3 Colker-Eybel, Cara        20 Wesleyan-CT          1:56.14    1:56.79  
  4 Friel, Shelby             22 Trinity C.-CT             NT    1:59.87  
  5 Anderson, Ally M          21 Wesleyan-CT          2:00.01    2:01.01  
  6 Hodsdon, Morganne B       19 Colby-ME             2:00.93    2:01.21  
  7 Southworth, Katie         18 Colby-ME             2:02.92    2:01.29  
  8 Pfeifer, Olivia M         19 Bowdoin-ME                NT    2:03.80  
  9 Haron, Carleigh A         21 Trinity C.-CT             NT    2:05.46  
 10 Bacher, Annie T           21 Colby-ME             2:11.76    2:07.80  
 11 Wycech, Joanna            22 Trinity C.-CT             NT    2:08.46  
 12 Miller, Chloe M           21 Trinity C.-CT             NT   x2:08.55  
 13 Johnson, Kim B            20 Colby-ME                  NT   x2:08.58  
 14 Kramer, Sasha J           18 Bowdoin-ME                NT   x2:09.47  
 15 Cohn, Rachel L            22 Wesleyan-CT          2:17.86    2:12.89  
 16 Miller, Allie             19 Wesleyan-CT          2:23.28   x2:22.96  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galea, Vincent            19 Colby-ME             1:45.99    1:45.51  
  2 Deardorff, Peter G        19 Bowdoin-ME                NT    1:46.22  
  3 Kulesza, Ryan J           20 Bowdoin-ME                NT    1:46.58  
  4 Celestin, Nick A          18 Trinity C.-CT             NT    1:47.39  
  5 Rhodes, Linc L            21 Bowdoin-ME                NT    1:48.47  
  6 Arace, Jeff R             22 Wesleyan-CT          1:50.13    1:49.80  
  7 Hepner, Billy             19 Wesleyan-CT          1:51.93    1:51.89  
  8 Bachur, Ryan              19 Colby-ME             1:52.34    1:52.03  
  9 Bass, Eli S               18 Bowdoin-ME                NT   x1:52.58  
 10 Madison, Russell             Wesleyan-CT          1:53.73    1:52.59  
 11 Nucci, Matthew M          18 Wesleyan-CT          2:00.24   x2:01.15  
 12 McConnell, Ryan           20 Trinity C.-CT             NT    2:01.16  
 13 VanValkenburg, Noah       21 Colby-ME             2:05.20    2:04.53  
 14 Kurbasic, Isak            20 Trinity C.-CT             NT    2:04.95  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slevin, Angela C          20 Wesleyan-CT            59.93      59.71  
  2 Faller, Teri N            19 Bowdoin-ME                NT    1:02.07  
  3 Monahan, Kayleigh T       21 Colby-ME             1:02.56    1:02.10  
  4 Boyer, Patty A            19 Bowdoin-ME                NT    1:04.65  
  5 Nalven, Sarah             22 Colby-ME             1:05.20    1:04.68  
  6 Baumgartner, Elizabeth F  19 Wesleyan-CT          1:04.62    1:04.73  
  7 Moroney, Alexandra A      20 Trinity C.-CT             NT    1:04.83  
  8 Edwards, Torrie           19 Colby-ME             1:05.99    1:05.33  
  9 Yao, Li Yan               19 Wesleyan-CT          1:03.68    1:05.35  
 10 Chong, Megan K            19 Bowdoin-ME                NT    1:05.83  
 11 Barlok, Katie H           18 Trinity C.-CT             NT    1:05.97  
 12 Cromie, Kelsey M          20 Colby-ME                  NT   x1:09.85  
 13 Wilson, Charlotte M       20 Trinity C.-CT             NT    1:11.37  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuyvesant, Basyl L       22 Bowdoin-ME                NT      54.69  
  2 Park, Andrew S            20 Bowdoin-ME                NT      55.39  
  3 Brown, Stefan             20 Wesleyan-CT            58.32      58.90  
  4 Forde, James H            20 Wesleyan-CT            59.30      59.14  
  5 Gibney, Carl P            18 Trinity C.-CT             NT      59.30  
  6 Peterson, Andy            20 Colby-ME             1:01.14      59.33  
  7 Anderson, Lloyd B         19 Bowdoin-ME                NT      59.85  
  8 Madeira, John             20 Colby-ME             1:00.41    1:00.80  
  9 Cahill, Jake              18 Trinity C.-CT             NT    1:00.95  
 10 Cuoco, Mike S             18 Trinity C.-CT             NT    1:10.37  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Rachel P          19 Wesleyan-CT          1:07.09    1:09.05  
  2 Capron, Roxy E            21 Wesleyan-CT          1:09.41    1:09.35  
  3 Butler, Audrey R          19 Trinity C.-CT             NT    1:09.83  
  4 O'Leary, Maeve            20 Bowdoin-ME                NT    1:10.72  
  5 Reading, Mariah E         18 Bowdoin-ME                NT    1:11.94  
  6 Newton, Helen N           20 Bowdoin-ME                NT    1:12.06  
  7 Cohn, Erin F              19 Wesleyan-CT          1:11.97    1:12.56  
  8 Yuan, Shuana              19 Colby-ME             1:12.22    1:12.78  
  9 Letendre, Daisy C         22 Trinity C.-CT             NT    1:13.06  
 10 Bazemore, Josie S         22 Colby-ME             1:14.01    1:13.46  
 11 Rudman, Jess A            18 Trinity C.-CT             NT    1:15.11  
 12 Santaniello, Sam M        21 Wesleyan-CT          1:17.36   x1:18.77  
 13 Mesna, Martha E           21 Colby-ME             1:19.56    1:18.85  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lagasse, John J           18 Bowdoin-ME                NT    1:00.71  
  2 Bazile, Jacques M         18 Wesleyan-CT          1:00.61    1:01.21  
  3 Ma, Max                   20 Trinity C.-CT             NT    1:02.20  
  4 Huston, Nick C            21 Wesleyan-CT          1:03.86    1:03.76  
  5 Hamlish, Noah             18 Wesleyan-CT          1:04.72    1:04.29  
  6 O'Neill, Shelby           19 Colby-ME             1:06.59    1:04.93  
  7 Wennberg, Paul            19 Colby-ME             1:03.93    1:05.06  
  8 Spierer, Adam N           22 Colby-ME             1:05.65    1:06.86  
  9 Zhang, Alex               20 Trinity C.-CT             NT    1:06.94  
 10 Celestin, Joe P           19 Bowdoin-ME                NT    1:07.06  
 11 Reinhardt, Karl B         20 Bowdoin-ME                NT    1:08.03  
 12 Fernandez, Drew D         19 Bowdoin-ME                NT   x1:12.40  
 13 McConnell, Ryan           20 Trinity C.-CT             NT    1:13.80  
 -- Anderson, Lyle L          19 Bowdoin-ME                NT   X1:05.51  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kathryn N            22 Colby-ME             2:14.83    2:13.39  
  2 Goodwin, Kelsey B         20 Bowdoin-ME                NT    2:17.72  
  3 Hutchinson-Maddox, Caitl  20 Bowdoin-ME                NT    2:19.80  
  4 Burzinski, Alexa M        20 Wesleyan-CT          2:16.41    2:19.86  
  5 Distler, Amanda R         19 Wesleyan-CT          2:18.76    2:20.63  
  6 Carp, Danielle R          20 Trinity C.-CT             NT    2:21.29  
  7 Chiu, Megan T             21 Trinity C.-CT             NT    2:22.00  
  8 Lai, Emmie                19 Colby-ME             2:25.71    2:23.77  
  9 Bollinger, Eliza M        21 Wesleyan-CT          2:24.45    2:25.58  
 10 Walpuck, Leah H           21 Colby-ME             2:31.24    2:30.47  
 11 Miller, Chloe M           21 Trinity C.-CT             NT    2:31.73  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Celestin, Nick A          18 Trinity C.-CT             NT    1:55.39  
  2 Granata, Chris J          21 Bowdoin-ME                NT    1:57.34  
  3 Rhodes, Linc L            21 Bowdoin-ME                NT    1:59.14  
  4 Mauel, Jack P             22 Colby-ME             2:03.35    2:00.87  
  5 Koh, Kevin W              19 Bowdoin-ME                NT    2:01.01  
  6 Yan, Erik S               19 Wesleyan-CT          1:59.94    2:03.27  
  7 Peabody, Ryan J           21 Bowdoin-ME                NT   x2:04.49  
  8 Kafina, Martin D          21 Wesleyan-CT          2:03.80    2:07.47  
  9 McLaughlin, Colin H       20 Colby-ME                  NT    2:17.03  
 10 Ma, Lawrence              19 Wesleyan-CT          2:22.42    2:19.44  
 11 Kim, Nick                 18 Colby-ME             2:20.40    2:24.45  
 12 Kurbasic, Isak            20 Trinity C.-CT             NT    2:35.99  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kokomoor, Kaley A         22 Bowdoin-ME                NT      24.90  
  2 Wennberg, Rosie B         21 Colby-ME               25.55      25.37  
  3 Jensen, Emily D           21 Trinity C.-CT             NT      25.67  
  4 Savarino, Alyssa L        20 Wesleyan-CT            25.59      25.69  
  4 Monahan, Kayleigh T       21 Colby-ME               25.73      25.69  
  6 Killian, Bridget R        19 Bowdoin-ME                NT      25.79  
  7 Carter, Katie G           19 Bowdoin-ME                NT      26.43  
  8 Havlovic, Katie E         21 Wesleyan-CT            26.09      26.45  
  9 Adams, Katie              21 Trinity C.-CT             NT      26.59  
 10 Rholl, Christine E        20 Bowdoin-ME                NT     x26.70  
 11 Lewkowicz, Kayla L        20 Colby-ME               26.87      26.72  
 12 Butler, Audrey R          19 Trinity C.-CT             NT      27.13  
 13 Daly, Margaret               Wesleyan-CT            28.06      27.84  
 14 Avidan, Olivia            19 Colby-ME               29.49     x27.93  
 15 Stutman, Sarah            20 Trinity C.-CT             NT     x28.69  
 16 Cervera, Alessandra       18 Wesleyan-CT            29.14     x29.01  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galea, Vincent            19 Colby-ME               21.71      21.92  
  2 Shi, William Y            19 Bowdoin-ME                NT      22.26  
  3 Fantini, Wes              21 Wesleyan-CT            22.29      22.47  
  4 Albert, Zach W            18 Bowdoin-ME                NT      22.66  
  5 Feminella, John M         21 Trinity C.-CT             NT      22.70  
  6 Googins, EJ J             21 Bowdoin-ME                NT      23.10  
  7 Ho, Wesley Y              19 Wesleyan-CT            23.20      23.20  
  8 Kelley, Brendan R         20 Trinity C.-CT             NT      23.33  
  9 Hootsmans, James A        21 Colby-ME               23.52      23.46  
 10 Kurose, Alex A            19 Trinity C.-CT             NT      23.61  
 11 Bjorn, Jack               19 Colby-ME               24.22      24.21  
 12 Tran, Hugo                21 Bowdoin-ME                NT     x24.33  
 13 VanValkenburg, Noah       21 Colby-ME               25.44     x25.10  
 14 Ginsberg, Navarre            Wesleyan-CT            25.62      28.40  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Emily            20 Trinity C.-CT             NP     241.60  
  2 Mikami, Sage              20 Bowdoin-ME                NP     194.35  
  3 Feinman, Carly            18 Wesleyan-CT           203.10     178.20  
  4 Mesna, Martha E           21 Colby-ME              174.40     164.00  
  5 Rivard, Tasha                Colby-ME              151.70     131.70  
  6 Taj, Serena M             18 Bowdoin-ME                NP     121.30  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Tom               20 Bowdoin-ME                NP     278.05  
  2 McCarthy, Mac             21 Trinity C.-CT             NP     148.50  
  3 Johnson, Ethan F          18 Colby-ME              133.65     139.40  
  4 Connell, Liam                Colby-ME              122.85      86.65  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kokomoor, Kaley A         22 Bowdoin-ME                NT      54.71  
  2 Wennberg, Rosie B         21 Colby-ME               55.93      55.69  
  3 Anderson, Ally M          21 Wesleyan-CT            55.44      55.90  
  4 Jensen, Emily D           21 Trinity C.-CT             NT      55.97  
  5 Southworth, Katie         18 Colby-ME               56.27      56.12  
  6 Moroney, Alexandra A      20 Trinity C.-CT             NT      57.11  
  6 Hartley, Tricia M         19 Bowdoin-ME                NT      57.11  
  8 Havlovic, Katie E         21 Wesleyan-CT            56.82      57.55  
  9 Boyer, Patty A            19 Bowdoin-ME                NT      58.10  
 10 Haron, Carleigh A         21 Trinity C.-CT             NT      58.59  
 11 Burzinski, Alexa M        20 Wesleyan-CT            57.50      58.81  
 12 Adams, Katie              21 Trinity C.-CT             NT     x59.34  
 13 Kramer, Sasha J           18 Bowdoin-ME                NT     x59.41  
 14 Kooser, Shannon H         20 Colby-ME               59.81      59.69  
 15 Bacher, Annie T           21 Colby-ME               58.88     x59.74  
 16 Miller, Allie             19 Wesleyan-CT          1:04.26   x1:03.97  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galea, Vincent            19 Colby-ME               47.94      47.35  
  2 Rhodes, Linc L            21 Bowdoin-ME                NT      49.34  
  3 Arace, Jeff R             22 Wesleyan-CT            48.83      49.37  
  4 Anderson, Lyle L          19 Bowdoin-ME                NT      49.46  
  5 Deardorff, Peter G        19 Bowdoin-ME                NT      49.97  
  6 Madison, Russell             Wesleyan-CT            50.74      50.54  
  7 Elias, Fred M             20 Bowdoin-ME                NT     x50.73  
  8 Bachur, Ryan              19 Colby-ME               50.74      50.88  
  9 Kelley, Brendan R         20 Trinity C.-CT             NT      51.10  
 10 Ho, Wesley Y              19 Wesleyan-CT            51.37      51.51  
 11 Kurose, Alex A            19 Trinity C.-CT             NT      51.65  
 12 Zhang, Alex               20 Trinity C.-CT             NT      51.94  
 13 Feminella, John M         21 Trinity C.-CT             NT     x52.91  
 14 Bjorn, Jack               19 Colby-ME               53.76      53.75  
 15 Rosenbloom, Jake          19 Wesleyan-CT            56.68     x55.33  
 16 VanValkenburg, Noah       21 Colby-ME               57.74     x56.73  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slevin, Angela C          20 Wesleyan-CT          2:08.49    2:07.23  
  2 Garner, Lela D            18 Bowdoin-ME                NT    2:10.75  
  3 Monahan, Kayleigh T       21 Colby-ME             2:16.94    2:16.51  
  3 Yao, Li Yan               19 Wesleyan-CT          2:16.04    2:16.51  
  5 Faller, Teri N            19 Bowdoin-ME                NT    2:17.73  
  6 Chong, Megan K            19 Bowdoin-ME                NT    2:19.16  
  7 Baumgartner, Elizabeth F  19 Wesleyan-CT          2:19.73    2:19.46  
  8 Barlok, Katie H           18 Trinity C.-CT             NT    2:19.79  
  9 Edwards, Torrie           19 Colby-ME             2:21.26    2:22.06  
 10 Nalven, Sarah             22 Colby-ME             2:24.16    2:22.55  
 11 Bollinger, Eliza M        21 Wesleyan-CT               NT   x2:28.92  
 12 Lai, Emmie                19 Colby-ME             2:29.71   x2:29.37  
 13 Wilson, Charlotte M       20 Trinity C.-CT             NT    2:30.13  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuyvesant, Basyl L       22 Bowdoin-ME                NT    1:56.59  
  2 Kulesza, Ryan J           20 Bowdoin-ME                NT    1:58.84  
  3 Park, Andrew S            20 Bowdoin-ME                NT    2:02.56  
  4 Yanagisawa, Mark K        20 Trinity C.-CT             NT    2:05.64  
  5 Gibney, Carl P            18 Trinity C.-CT             NT    2:07.89  
  6 Huston, Nick C            21 Wesleyan-CT          2:06.26    2:08.17  
  7 Madeira, John             20 Colby-ME             2:10.42    2:09.78  
  8 Peterson, Andy            20 Colby-ME             2:17.90    2:10.71  
  9 Forde, James H            20 Wesleyan-CT          2:12.73    2:12.49  
 10 Cuoco, Mike S             18 Trinity C.-CT             NT    2:34.07  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Capron, Roxy E            21 Wesleyan-CT          2:26.09    2:28.01  
  2 Hirsch, Rachel P          19 Wesleyan-CT          2:28.28    2:29.75  
  3 O'Leary, Maeve            20 Bowdoin-ME                NT    2:33.84  
  4 Butler, Audrey R          19 Trinity C.-CT             NT    2:33.95  
  5 Wycech, Joanna            22 Trinity C.-CT             NT    2:36.67  
  6 Bazemore, Josie S         22 Colby-ME             2:36.33    2:36.88  
  7 Cohn, Erin F              19 Wesleyan-CT          2:33.84    2:37.99  
  8 Yuan, Shuana              19 Colby-ME             2:38.49    2:38.42  
  9 Newton, Helen N           20 Bowdoin-ME                NT    2:39.11  
 10 Letendre, Daisy C         22 Trinity C.-CT             NT    2:39.37  
 11 Cohn, Rachel L            22 Wesleyan-CT          2:43.64   x2:42.07  
 12 Mesna, Martha E           21 Colby-ME                  NT    2:50.77  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chansakul, Jr J           19 Bowdoin-ME                NT    2:12.80  
  2 Ma, Max                   20 Trinity C.-CT             NT    2:14.29  
  3 Hepner, Billy             19 Wesleyan-CT          2:16.32    2:15.40  
  4 Fantini, Wes              21 Wesleyan-CT          2:19.94    2:20.67  
  5 Hamlish, Noah             18 Wesleyan-CT          2:26.68    2:23.07  
  6 O'Neill, Shelby           19 Colby-ME             2:26.34    2:23.84  
  7 Wennberg, Paul            19 Colby-ME             2:22.55    2:24.17  
  8 Bazile, Jacques M         18 Wesleyan-CT          2:22.21   x2:24.35  
  9 McLaughlin, Colin H       20 Colby-ME             2:29.53    2:26.32  
 10 Spierer, Adam N           22 Colby-ME             2:27.52   x2:29.73  
 11 Reinhardt, Karl B         20 Bowdoin-ME                NT    2:31.08  
 12 Kurbasic, Isak            20 Trinity C.-CT             NT    2:33.00  
 13 Celestin, Joe P           19 Bowdoin-ME                NT    2:35.50  
 14 Cuoco, Mike S             18 Trinity C.-CT             NT    2:47.98  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Katherine R        22 Bowdoin-ME                NT    5:11.47  
  2 Hodsdon, Morganne B       19 Colby-ME             5:22.08    5:24.75  
  3 Hirschfeld, Sarah         22 Bowdoin-ME                NT    5:24.98  
  4 Cronin, Heather A         21 Colby-ME             5:28.35    5:30.06  
  5 Pfeifer, Olivia M         19 Bowdoin-ME                NT    5:30.39  
  6 Southworth, Katie         18 Colby-ME                  NT    5:33.78  
  7 Moroney, Alexandra A      20 Trinity C.-CT             NT    5:36.32  
  8 Miller, Chloe M           21 Trinity C.-CT             NT    5:38.92  
  9 Daly, Margaret               Wesleyan-CT          5:45.43    5:44.42  
 10 Manssen, Sonia S          19 Bowdoin-ME                NT   x5:48.35  
 11 Uthe, Kate E              21 Wesleyan-CT          6:02.37    5:56.55  
 12 DuPre, PJ                 18 Colby-ME             6:01.15   x5:56.62  
 13 Cervera, Alessandra       18 Wesleyan-CT          6:38.66    6:17.70  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peabody, Ryan J           21 Bowdoin-ME                NT    5:01.72  
  2 Tougas, Alex J            21 Bowdoin-ME                NT    5:05.22  
  3 Peterson, Andy            20 Colby-ME             5:25.37    5:12.06  
  4 Bachur, Ryan              19 Colby-ME             5:07.81    5:12.94  
  5 Saleh, Kareem A           18 Wesleyan-CT          5:11.54    5:17.59  
  6 Weeks, Ryan               19 Colby-ME             5:23.92    5:22.44  
  7 Cahill, Jake              18 Trinity C.-CT             NT    5:23.31  
  8 Akers-Campbell, Holt      18 Wesleyan-CT          5:19.79    5:24.20  
  9 McConnell, Ryan           20 Trinity C.-CT             NT    5:27.69  
 10 Lewis, Ben                20 Colby-ME             5:33.46   x5:32.43  
 11 Zhang, Alex               20 Trinity C.-CT             NT    5:34.73  
 12 Brockway, Henry J         21 Bowdoin-ME                NT    5:40.96  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Kathryn N            22 Colby-ME             1:00.78    1:00.26  
  2 Wennberg, Rosie B         21 Colby-ME             1:00.27    1:00.50  
  3 Friel, Shelby             22 Trinity C.-CT             NT    1:00.71  
  4 Colker-Eybel, Cara        20 Wesleyan-CT          1:00.31    1:00.88  
  5 Goodwin, Kelsey B         20 Bowdoin-ME                NT    1:01.64  
  6 Savarino, Alyssa L        20 Wesleyan-CT          1:02.19    1:02.03  
  7 Reading, Mariah E         18 Bowdoin-ME                NT    1:02.30  
  8 Hutchinson-Maddox, Caitl  20 Bowdoin-ME                NT    1:03.06  
  9 Lai, Emmie                19 Colby-ME             1:04.51    1:03.89  
 10 Chiu, Megan T             21 Trinity C.-CT             NT    1:03.91  
 11 Distler, Amanda R         19 Wesleyan-CT          1:03.48    1:04.26  
 12 Carp, Danielle R          20 Trinity C.-CT             NT    1:04.78  
 13 Walpuck, Leah H           21 Colby-ME             1:06.89   x1:06.69  
 -- Stutman, Sarah            20 Trinity C.-CT             NT         DQ  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Celestin, Nick A          18 Trinity C.-CT             NT      51.90  
  2 Koh, Kevin W              19 Bowdoin-ME                NT      52.12  
  3 Granata, Chris J          21 Bowdoin-ME                NT      53.41  
  4 Mauel, Jack P             22 Colby-ME               54.23      53.63  
  5 Kafina, Martin D          21 Wesleyan-CT            54.11      53.97  
  6 Yan, Erik S               19 Wesleyan-CT            53.03      54.01  
  7 Brown, Stefan             20 Wesleyan-CT            55.43      56.53  
  8 Kurose, Alex A            19 Trinity C.-CT             NT      57.07  
  9 Kelley, Brendan R         20 Trinity C.-CT             NT      58.44  
 10 Ma, Lawrence              19 Wesleyan-CT          1:00.23     x59.06  
 11 Kennedy, Colin J          22 Bowdoin-ME                NT      59.16  
 12 Kim, Nick                 18 Colby-ME             1:01.48    1:01.14  
 13 Sohail, Omar A            19 Bowdoin-ME                NT   x1:02.13  
 14 Hootsmans, James A        21 Colby-ME                  NT    1:03.02  
 -- Shi, William Y            19 Bowdoin-ME                NT     X53.97  
 -- Tran, Hugo                21 Bowdoin-ME                NT     X59.25  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Emily            20 Trinity C.-CT             NP     223.35  
  2 Mikami, Sage              20 Bowdoin-ME                NP     191.50  
  3 Rivard, Tasha                Colby-ME              159.40     180.35  
  4 Feinman, Carly            18 Wesleyan-CT           197.02     171.40  
  5 Taj, Serena M             18 Bowdoin-ME                NP     102.90  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Tom               20 Bowdoin-ME                NP     272.50  
  2 Johnson, Ethan F          18 Colby-ME              103.80     134.80  
  3 McCarthy, Mac             21 Trinity C.-CT             NP     121.70  
  4 Connell, Liam                Colby-ME               83.15      91.45  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garner, Lela D            18 Bowdoin-ME                NT    2:13.51  
  2 Lee, Kathryn N            22 Colby-ME             2:17.56    2:16.18  
  3 Foley, Katherine R        22 Bowdoin-ME                NT    2:16.31  
  4 Yao, Li Yan               19 Wesleyan-CT          2:16.95    2:16.43  
  5 Rudman, Jess A            18 Trinity C.-CT             NT    2:19.02  
  6 Reading, Mariah E         18 Bowdoin-ME                NT    2:19.71  
  7 Letendre, Daisy C         22 Trinity C.-CT             NT    2:21.32  
  8 Chiu, Megan T             21 Trinity C.-CT             NT    2:22.04  
  9 Bollinger, Eliza M        21 Wesleyan-CT          2:21.03    2:22.22  
 10 Baumgartner, Elizabeth F  19 Wesleyan-CT          2:36.02    2:22.25  
 11 Bazemore, Josie S         22 Colby-ME             2:25.60    2:25.26  
 12 Chong, Megan K            19 Bowdoin-ME                NT   x2:25.71  
 13 Wycech, Joanna            22 Trinity C.-CT             NT   x2:26.22  
 14 Walpuck, Leah H           21 Colby-ME             2:27.46    2:28.35  
 15 Santaniello, Sam M        21 Wesleyan-CT          2:30.20   x2:31.08  
 16 Friedrich, Annie B        20 Colby-ME             2:36.22   x2:31.89  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulesza, Ryan J           20 Bowdoin-ME                NT    1:58.38  
  2 Ma, Max                   20 Trinity C.-CT             NT    2:02.69  
  3 Yanagisawa, Mark K        20 Trinity C.-CT             NT    2:03.49  
  4 Peabody, Ryan J           21 Bowdoin-ME                NT    2:04.02  
  5 Hepner, Billy             19 Wesleyan-CT          2:04.79    2:04.26  
  6 Bass, Eli S               18 Bowdoin-ME                NT    2:04.57  
  7 Huston, Nick C            21 Wesleyan-CT          2:05.89    2:06.35  
  8 Gibney, Carl P            18 Trinity C.-CT             NT    2:08.93  
  9 Madeira, John             20 Colby-ME             2:10.71    2:09.61  
 10 Anderson, Lloyd B         19 Bowdoin-ME                NT   x2:10.97  
 11 McLaughlin, Colin H       20 Colby-ME             2:13.79    2:11.05  
 12 Saleh, Kareem A           18 Wesleyan-CT               NT    2:14.34  
 13 Akers-Campbell, Holt      18 Wesleyan-CT               NT   x2:16.31  
 14 Kim, Nick                 18 Colby-ME             2:19.21    2:20.36  
 15 Tran, Hugo                21 Bowdoin-ME                NT   x2:26.34  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowdoin College-ME  'A'                                NT    3:38.40  
     1) Killian, Bridget R 19           2) Hirschfeld, Sarah 22           
     3) Garner, Lela D 18               4) Foley, Katherine R 22          
  2 Wesleyan University-CT  'A'                       3:42.21    3:40.24  
     1) Colker-Eybel, Cara 20           2) Savarino, Alyssa L 20          
     3) Anderson, Ally M 21             4) Slevin, Angela C 20            
  3 Colby College-ME  'A'                             3:48.24    3:42.94  
     1) Monahan, Kayleigh T 21          2) Hodsdon, Morganne B 19         
     3) Southworth, Katie 18            4) Wennberg, Rosie B 21           
  4 Bowdoin College-ME  'B'                                NT    3:47.61  
     1) Hartley, Tricia M 19            2) Carter, Katie G 19             
     3) Boyer, Patty A 19               4) Kokomoor, Kaley A 22           
  5 Wesleyan University-CT  'B'                            NT    3:50.00  
     1) Capron, Roxy E 21               2) Havlovic, Katie E 21           
     3) Distler, Amanda R 19            4) Burzinski, Alexa M 20          
  6 Trinity College-CT  'A'                                NT    3:50.35  
     1) Friel, Shelby 22                2) Chiu, Megan T 21               
     3) Haron, Carleigh A 21            4) Jensen, Emily D 21             
  7 Bowdoin College-ME  'C'                                NT   x3:54.06  
     1) Faller, Teri N 19               2) Rholl, Christine E 20          
     3) Pfeifer, Olivia M 19            4) Kramer, Sasha J 18             
  8 Colby College-ME  'B'                                  NT    3:54.55  
     1) Nalven, Sarah 22                2) Bacher, Annie T 21             
     3) Kooser, Shannon H 20            4) Cronin, Heather A 21           
  9 Trinity College-CT  'B'                                NT    3:56.97  
     1) Barlok, Katie H 18              2) Miller, Chloe M 21             
     3) Adams, Katie 21                 4) Rudman, Jess A 18              
 10 Colby College-ME  'C'                                  NT   x3:57.44  
     1) Edwards, Torrie 19              2) Yuan, Shuana 19                
     3) Lewkowicz, Kayla L 20           4) Johnson, Kim B 20              
 11 Wesleyan University-CT  'C'                            NT   x4:04.32  
     1) Daly, Margaret                  2) Hirsch, Rachel P 19            
     3) Cohn, Erin F 19                 4) Cohn, Rachel L 22              
 12 Colby College-ME  'D'                                  NT   x4:11.90  
     1) Cromie, Kelsey M 20             2) DuPre, PJ 18                   
     3) Avidan, Olivia 19               4) Friedrich, Annie B 20          
 13 Wesleyan University-CT  'D'                            NT   x4:16.72  
     1) Uthe, Kate E 21                 2) Miller, Allie 19               
     3) Cervera, Alessandra 18          4) Santaniello, Sam M 21          
 -- Bowdoin College-ME  'D'                                NT   X4:02.79  
     1) Newton, Helen N 20              2) Manssen, Sonia S 19            
     3) Chong, Megan K 19               4) O'Leary, Maeve 20              
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowdoin College-ME  'A'                                NT    3:14.41  
     1) Lagasse, John J 18              2) Deardorff, Peter G 19          
     3) Shi, William Y 19               4) Rhodes, Linc L 21              
  2 Colby College-ME  'A'                             3:29.36    3:17.10  
     1) Galea, Vincent 19               2) Bachur, Ryan 19                
     3) Wennberg, Paul 19               4) Mauel, Jack P 22               
  3 Wesleyan University-CT  'A'                       3:21.08    3:21.72  
     1) Fantini, Wes 21                 2) Yan, Erik S 19                 
     3) Kafina, Martin D 21             4) Arace, Jeff R 22               
  4 Bowdoin College-ME  'B'                                NT    3:23.65  
     1) Googins, EJ J 21                2) Albert, Zach W 18              
     3) Koh, Kevin W 19                 4) Anderson, Lyle L 19            
  5 Wesleyan University-CT  'B'                            NT    3:26.60  
     1) Brown, Stefan 20                2) Ho, Wesley Y 19                
     3) Madison, Russell                4) Bazile, Jacques M 18           
  6 Trinity College-CT  'A'                                NT    3:30.01  
     1) Kelley, Brendan R 20            2) Feminella, John M 21           
     3) Kurose, Alex A 19               4) Zhang, Alex 20                 
  7 Bowdoin College-ME  'C'                                NT   x3:30.32  
     1) Chansakul, Jr J 19              2) Elias, Fred M 20               
     3) Tran, Hugo 21                   4) Tougas, Alex J 21              
  8 Wesleyan University-CT  'C'                            NT   x3:30.89  
     1) Nucci, Matthew M 18             2) Forde, James H 20              
     3) Hamlish, Noah 18                4) Rosenbloom, Jake 19            
  9 Colby College-ME  'B'                                  NT    3:33.00  
     1) Hootsmans, James A 21           2) Bjorn, Jack 19                 
     3) Lewis, Ben 20                   4) Spierer, Adam N 22             
 10 Bowdoin College-ME  'D'                                NT   x3:42.25  
     1) Kennedy, Colin J 22             2) Reinhardt, Karl B 20           
     3) Brockway, Henry J 21            4) Sohail, Omar A 19              
 11 Colby College-ME  'C'                                  NT   x3:43.52  
     1) Weeks, Ryan 19                  2) O'Neill, Shelby 19             
     3) VanValkenburg, Noah 21          4) Kim, Nick 18                   
 -- Wesleyan University-CT  'D'                            NT   X3:39.69  
     1) Ginsberg, Navarre               2) Ma, Lawrence 19                
     3) Akers-Campbell, Holt 18         4) Hepner, Billy 19