Geldermann second in pole vault for Colby men

Contact: William Sodoma
Date: January 19, 2013

LEWISTON, Maine --- Harry Geldermann took second place in the pole vault for the Colby College men's indoor track and field team at the Bates Invitational on Saturday.

 
Geldermann had a jump of 14-1.25 to tie John Wisener of Bates and Brian Martel of University of Maine for best leap of the day. Wisener had fewer misses and won the event.
 
Jeff Hale took third place in the 5,000 meters (15:36.88) and Kevin Clarke was third in the 600 meters (1:25.95). The Mules received fourths from Justin Owumi in the triple jump (43-9.25), John Gilboy in the weight throw (44-11.75), Sean Madigan with a 1:27.72 in the 600 meters, and Matt White in the 400 (52.03).
 
The Mules took fourth place out of six teams with 86 points.
 
2013 Bates Invitational - 1/18/2013 to 1/19/2013                
                 Walter Slovenski Indoor Track - Bates College                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Leithiser, Jake              Maine                     7.25   2    796
  1 Rutter, James                Maine                     7.25   2    796
  3 Wainman, Eric                Bates                     7.49   2    716
  4 Hardison, David              Bates                     7.50   2    713
  5 Genco, Chris                 Bowdoin                   7.52   1    706
  6 Toothaker, Matthew           Maine                     7.55   2    697
  7 Herwig, Andrew               Colby                     7.73   1    640
  8 Dunay, Sam                   St. Joseph's              7.89   2    592
  9 Johnson, Jason               Southern Mai              8.00   1    560
 10 Hovey, Justin                Southern Mai              8.07   1    540
 
Event 1  Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leithiser, Jake              Maine                    6.60m   21-08.00    720
      6.60m  6.59m  6.30m            
  2 Rutter, James                Maine                    6.31m   20-08.50    655
      6.18m  6.31m  6.02m            
  3 Wainman, Eric                Bates                    6.14m   20-01.75    617
      6.14m  6.13m  6.05m            
  4 Hardison, David              Bates                    6.12m   20-01.00    613
      6.00m  6.03m  6.12m            
  5 Toothaker, Matthew           Maine                    6.01m   19-08.75    589
      5.97m  5.96m  6.01m            
  6 Genco, Chris                 Bowdoin                  5.94m   19-06.00    574
      5.69m  5.75m  5.94m            
  7 Herwig, Andrew               Colby                    5.83m   19-01.50    550
      5.81m  5.83m  5.77m            
  8 Johnson, Jason               Southern Mai             5.45m   17-10.75    471
      5.45m  FOUL  5.32m            
  9 Dunay, Sam                   St. Joseph's             4.86m   15-11.50    356
      4.64m  4.86m  4.53m            
 10 Hovey, Justin                Southern Mai             4.76m   15-07.50    337
      4.53m  FOUL  4.76m            
 
Event 1  Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rutter, James                Maine                   12.05m   39-06.50    609
      FOUL  11.44m  12.05m            
  2 Toothaker, Matthew           Maine                   11.30m   37-01.00    564
      10.23m  11.20m  11.30m            
  3 Hardison, David              Bates                   11.01m   36-01.50    546
      11.01m  10.25m  10.77m            
  4 Johnson, Jason               Southern Mai            11.00m   36-01.25    546
      10.75m  FOUL  11.00m            
  5 Wainman, Eric                Bates                    9.57m   31-04.75    460
      8.69m  8.43m  9.57m            
  6 Leithiser, Jake              Maine                    9.53m   31-03.25    457
      9.40m  9.53m  9.28m            
  7 Dunay, Sam                   St. Joseph's             8.90m   29-02.50    420
      FOUL  8.24m  8.90m            
  8 Genco, Chris                 Bowdoin                  8.85m   29-00.50    417
      8.22m  7.25m  8.85m            
  9 Hovey, Justin                Southern Mai             8.48m   27-10.00    395
      8.48m  8.15m  8.26m            
 10 Herwig, Andrew               Colby                    8.32m   27-03.75    385
      8.32m  7.73m  7.00m            
 
Event 1  Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leithiser, Jake              Maine                    1.96m    6-05.00    767
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.96 1.99 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO   XO   XO    O  XXP 
  2 Wainman, Eric                Bates                    1.91m    6-03.25    723
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.96 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    P    O    P    O    O    O  XXX 
  3 Rutter, James                Maine                    1.88m    6-02.00    696
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXO    O  XXO  XXO   XO  XXX 
  4 Hardison, David              Bates                    1.79m    5-10.50    619
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    P    O    O   XO  XXO  XXX 
  4 Genco, Chris                 Bowdoin                  1.79m    5-10.50    619
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    P   XO    P  XXX 
  6 Toothaker, Matthew           Maine                    1.76m    5-09.25    593
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXO    O    O  XXX 
  7 Johnson, Jason               Southern Mai             1.70m    5-07.00    544
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    P    O    O    O  XXX 
  8 Herwig, Andrew               Colby                    1.64m    5-04.50    496
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    P  XXX 
  9 Dunay, Sam                   St. Joseph's             1.58m    5-02.25    449
     1.35 1.38 1.41 1.52 1.55 1.58 1.61 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
 10 Hovey, Justin                Southern Mai             1.38m    4-06.25    303
     1.35 1.38 1.41 
        O    O  XXX 
 
Event 1  Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hardison, David              Bates                     8.63   3    829
  2 Leithiser, Jake              Maine                     8.77   3    797
  3 Rutter, James                Maine                     9.06   3    733
  4 Wainman, Eric                Bates                     9.18   2    707
  5 Genco, Chris                 Bowdoin                   9.28   1    685
  6 Toothaker, Matthew           Maine                     9.32   3    677
  7 Dunay, Sam                   St. Joseph's              9.55   2    629
  8 Herwig, Andrew               Colby                    10.00   1    541
  9 Johnson, Jason               Southern Mai             10.14   2    515
 10 Hovey, Justin                Southern Mai             10.35   1    477
 
Event 1  Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Rutter, James                Maine                    3.90m   12-09.50    590
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
      PPP  PPP  PPP    O    O    P    O    P    O    P    O    O   XO   XO    O    O   XO    O  XXX 
  2 Hardison, David              Bates                    3.70m   12-01.50    535
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    P    O    O    O    O  XXX 
  3 Toothaker, Matthew           Maine                    3.60m   11-09.75    509
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO   XO    O    O    O  XXX 
  3 Johnson, Jason               Southern Mai             3.60m   11-09.75    509
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    P    O    O    O  XXO    O  XXX 
  5 Leithiser, Jake              Maine                    3.30m   10-10.00    431
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 
      PPP    O    P    P    O    O   XO    O    O  XXO  XXO   XO  XXX 
  5 Hovey, Justin                Southern Mai             3.30m   10-10.00    431
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO  XXX 
  7 Herwig, Andrew               Colby                    3.20m   10-06.00    406
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 
      PPP    O    O    O   XO    O   XO    O    O    O    O  XXX 
  8 Genco, Chris                 Bowdoin                  3.00m    9-10.00    357
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 
        O    O    O    P    O    O    O   XO    O  XXX 
  9 Wainman, Eric                Bates                    2.50m    8-02.50    242
     2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70 2.80 
      PPP    O    P    O    P    P  XPP 
 -- Dunay, Sam                   St. Joseph's                NH            
     2.20 
      XXX 
 
Event 1  Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leithiser, Jake              Maine                  2:45.42     814
  2 Herwig, Andrew               Colby                  2:47.40     793
  3 Wainman, Eric                Bates                  2:47.60     791
  4 Hardison, David              Bates                  2:52.04     744
  5 Toothaker, Matthew           Maine                  2:54.84     716
  6 Johnson, Jason               Southern Mai           3:03.50     630
  7 Dunay, Sam                   St. Joseph's           3:17.26     505
  8 Rutter, James                Maine                  3:18.02     499
  9 Hovey, Justin                Southern Mai           3:21.41     470
 10 Genco, Chris                 Bowdoin                3:23.33     454
 
Event 4  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cullenberg, E Kelton         Maine               15:01.03   15:26.85    9   
  2 Wortham, Andrew              Bates               15:21.00   15:36.75    7   
  3 Hale, Jeff                   Colby                          15:36.88    6   
  4 Bove, Hayden                 Maine               15:20.00   16:29.88    5   
  5 Letourneau, Tom              Colby                          17:09.69    4   
 
Event 5  Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Reed, James                  Maine                   8.10       8.11Q  1 
  2 Allen, Sheldon               Southern Mai            8.30       8.35Q  2 
  3 Haeuser, Anthony             Bates                   8.46       8.55q  2 
  4 McKallagat, Jarret           Bates                   8.58       8.65q  1 
  5 Owumi, Justin                Colby                   8.96       8.88q  1 
  6 Martel, Brian                Maine                   9.30       9.02q  1 
  7 Kenyon, Charley              Bates                   9.22       9.41q  2 
  8 Brady, Jarron                Bates                              9.44q  2 
  9 LaPadula, Ryan               Southern Mai            9.10       9.81   2 
 10 Ciccarelli, Dylan            Colby                  10.08       9.91   2 
 
Event 5  Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reed, James                  Maine                   8.11       8.10    9   
  2 Allen, Sheldon               Southern Mai            8.35       8.35    7   
  3 Haeuser, Anthony             Bates                   8.55       8.57    6   
  4 McKallagat, Jarret           Bates                   8.65       8.66    5   
  5 Owumi, Justin                Colby                   8.88       8.89    4   
  6 Kenyon, Charley              Bates                   9.41       9.12    3   
  7 Martel, Brian                Maine                   9.02       9.18    2   
  8 Brady, Jarron                Bates                   9.44      x9.27  
Preliminaries
  9 LaPadula, Ryan               Southern Mai            9.81             
 10 Ciccarelli, Dylan            Colby                   9.91             
 
Event 8  Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Roukey, Daniel               Unattached              7.13       7.06Q  1 
  2 Spofford, Isaiah             Bates                   7.09       7.11Q  3 
  3 Lafreniere, Jack             St. Joseph's            7.00       7.30Q  2 
  4 Meade, Nathaniel             Maine                   7.30       7.12q  3 
  5 Del Duca, Frank              Maine                   6.90       7.14q  1 
  6 Miller, Zach                 Southern Mai            7.12       7.31q  2 
  7 Vincent, Emmanuel            Maine                   7.30       7.32q  2 
  8 Druskat, Ethan               Colby                   7.17       7.32q  1 
  9 Pan, Jia-Ahn                 Bates                   7.44       7.41   1 
 10 Grant, Jamaal                Colby                   7.62       7.43   2 
 11 Wall, Nicholas               Southern Mai            7.44       7.44   3 
 11 Park, Hyuk                   Unattached              7.20       7.44   2 
 13 Kimball, Matt                Southern Mai            7.44       7.46   2 
 14 England, Trevor              Unattached              7.20       7.47   3 
 14 Gattereau, Craig             Southern Mai            7.12       7.47   3 
 16 Collins, Jeremy              Southern Mai            7.42       7.51   1 
 17 Joseph, Nick                 Colby                              7.52   3 
 18 Mayo, Josh                   Southern Mai            7.65       7.61   1 
 18 St. Peter, Daniel            Southern Mai            7.58       7.61   3 
 20 Tibbetts, Clyde              Unattached              7.92       7.81   1 
 21 Zurkow, Ben                  Colby                   8.08       8.28   2 
 21 Merrill, Jeff                St. Joseph's                       8.28   3 
 
Event 8  Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Del Duca, Frank              Maine                   7.14       7.01    9   
  2 Spofford, Isaiah             Bates                   7.11       7.06    7   
  3 Meade, Nathaniel             Maine                   7.12       7.12    6   
  4 Miller, Zach                 Southern Mai            7.31       7.30    5   
  5 Vincent, Emmanuel            Maine                   7.32       7.33    4   
  6 Lafreniere, Jack             St. Joseph's            7.30       7.34    3   
Preliminaries
  8 Druskat, Ethan               Colby                   7.32             
  9 Pan, Jia-Ahn                 Bates                   7.41             
 10 Grant, Jamaal                Colby                   7.43             
 11 Wall, Nicholas               Southern Mai            7.44             
 11 Park, Hyuk                   Unattached              7.44             
 13 Kimball, Matt                Southern Mai            7.46             
 14 England, Trevor              Unattached              7.47             
 14 Gattereau, Craig             Southern Mai            7.47             
 16 Collins, Jeremy              Southern Mai            7.51             
 17 Joseph, Nick                 Colby                   7.52             
 18 Mayo, Josh                   Southern Mai            7.61             
 18 St. Peter, Daniel            Southern Mai            7.61             
 20 Tibbetts, Clyde              Unattached              7.81             
 21 Merrill, Jeff                St. Joseph's            8.28             
 21 Zurkow, Ben                  Colby                   8.28             
Finals
 -- Roukey, Daniel               Unattached              7.06      X7.04  
 
Event 10  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moser, Alexander             Maine                4:13.00    4:20.04    9   
  2 Gazzeloni, Julian            Southern Mai         4:16.50    4:21.57    7   
  3 Pearsall, Graham             Bates                4:30.85    4:27.63    6   
  4 Kimball, Eric                Bates                4:30.00    4:32.31    5   
  5 Coffman, Charlie             Colby                4:26.00    4:32.76    4   
  6 Polich, Zach                 Bates                4:29.00    4:34.23    3   
  7 Whitney, Ken                 Bates                4:35.00   x4:35.52  
  8 Hardiman, Ryan               Maine                4:14.48    4:36.74    2   
  9 D'Amato, Thomas              Bates                4:32.00   x4:40.48  
 10 Sandreuter, Stefan           Colby                4:44.82    4:41.63    1   
 11 Beede, Briar                 Southern Mai         4:32.00    4:43.18  
 12 Perkins, Bryant              Bates                4:35.00   x4:45.22  
 13 Church, Kinnon               Southern Mai         4:41.70    4:52.44  
 14 Disalvo, Joe                 St. Joseph's                    4:55.37  
 -- Zolla, Josh                  Unattached           4:25.00   X4:25.74  
 -- Hallgren, Jake               Unattached           5:11.54   X5:32.12  
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kelley, Paul                 Maine                  50.20      51.39   3   9   
  2 Webb, Daniel                 Southern Mai           54.20      51.56   2   7   
  3 Merrill, Scott               Maine                  50.61      51.89   3   6   
  4 White, Matt                  Colby                  51.00      52.03   3   5   
  5 Desmond, Kevin               Southern Mai           51.30      52.40   3   4   
  6 Harris, Caleb                Colby                  53.00      52.66   3   3   
  7 Martinez, Andrew             Colby                  54.55      55.21   2   2   
  8 Sahlberg, Brett              Colby                  54.65     x55.22   2 
  9 Brooks, Billy                St. Joseph's           58.90      58.10   1   1   
 10 McCarraher, Mark             St. Joseph's                      58.29   1 
 11 Page, Bryndon                St. Joseph's                      58.81   1 
 12 Boucher, Matt                St. Joseph's                   x1:00.23   1 
 13 Azulay, Jared                St. Joseph's           57.00   x1:00.76   2 
 14 Tritell, Alex                Bates                1:00.00    1:01.64   1 
 
Event 14  Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LePage, James                Bates                1:22.22    1:21.75    9   
  2 Stansel, John                Bates                1:24.00    1:23.96    7   
  3 Clarke, Kevin                Colby                1:24.00    1:25.95    6   
  4 Madigan, Sean                Colby                1:26.00    1:27.72    5   
  5 Greenblatt, Logan            Bates                1:30.00    1:27.73    4   
  6 Rich, Codey                  Southern Mai         1:25.80    1:29.38    3   
  7 Hayes, Will                  Colby                1:31.00    1:29.47    2   
  8 Tudor, Michael               Maine                1:19.00    1:29.91    1   
  9 Dufour, Connor               St. Joseph's         1:26.90    1:31.83  
 10 Jeffries, Patrick            Bates                1:29.50   x1:33.70  
 11 Valles, Matthew              Bates                1:35.00   x1:35.67  
 12 Russo, Alfred                Bates                1:34.00   x1:35.70  
 13 Hagan, Taidghe               St. Joseph's         1:30.00    1:41.99  
 14 Caron, Andrew                St. Joseph's         1:35.00    1:46.02  
 
Event 16  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nee, Liam                    Maine                1:55.00    1:57.93    9   
  2 Chipman, Parker              Southern Mai         1:57.50    1:57.96    7   
  3 Barron, Nick                 Bates                1:55.93    1:59.64    6   
  4 Nee, Logan                   Maine                1:55.00    2:01.65    5   
  5 Millman, Chris               Colby                2:01.00    2:03.07    4   
  6 Kimball, Eric                Bates                2:02.05    2:05.29    3   
  7 Saucier, Taylor              Bates                2:03.50    2:06.86    2   
  8 Brown, Chase                 Colby                2:04.00    2:07.21    1   
  9 Nemeroff, Jake               Bates                2:03.00   x2:09.92  
 10 Arau, Alex                   Bates                2:05.00   x2:11.03  
 11 Toroitich, Emmanuel          Bates                2:08.00   x2:14.62  
 12 Black-Ingersoll, Myles       Bates                2:02.71   x2:15.14  
 
Event 18  Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moser, Alexander             Maine                2:26.00    2:34.00    9   
  2 McCauley, Mark               Bates                2:32.00    2:36.06    7   
  3 Heller, Gregg                Bates                2:39.00    2:38.06    6   
  4 Abdillahi, Faisal            St. Joseph's         2:31.20    2:40.39    5   
  5 Fitzpatrick, Michael         Maine                2:29.00    2:41.32    4   
  6 O'Donnell, Gregory           Maine                2:30.00    2:42.63    3   
  7 Wilkinson, Darryl            Maine                2:32.00   x2:44.30  
  8 Pearsall, Graham             Bates                2:42.00    2:44.67    2   
  9 Greenlee, Chris              Colby                2:36.00    2:46.19    1   
 10 Hyszczak, Dan                Colby                2:44.60    2:50.42  
 11 Whitney, Ken                 Bates                2:44.00   x2:52.14  
 12 Perkins, Bryant              Bates                2:44.00   x2:54.02  
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen, Sheldon               Southern Mai           22.92      23.18   6   9   
  2 Lafreniere, Jack             St. Joseph's           22.95      23.20   6   7   
  3 Viola, Joseph                Maine                  22.80      23.52   6   6   
  4 Miller, Zach                 Southern Mai           23.52      23.57   5   5   
  5 Collins, Jeremy              Southern Mai           23.38      23.65   6   4   
  6 Levy, Ben                    Bates                  23.50      23.93   5   3   
  7 Pan, Jia-Ahn                 Bates                  23.80      24.19   5   2   
  8 McKallagat, Jarret           Bates                  23.72      24.26   5   1   
  9 St. Peter, Daniel            Southern Mai           24.60     x24.31   3 
 10 Gattereau, Craig             Southern Mai           23.18     x24.32   6 
 11 Harris, Caleb                Colby                  24.00      24.38   4 
 12 Kimball, Matt                Southern Mai           24.20     x24.47   4 
 13 Walker, Christopher          Southern Mai           24.29     x24.68   4 
 14 Sahlberg, Brett              Colby                  24.47      24.79   3 
 15 Brooks, Billy                St. Joseph's           24.90      25.05   3 
 16 Cleaves, William             Bates                  25.50     x25.41   2 
 17 LaPadula, Ryan               Southern Mai           25.22     x25.53   2 
 18 Espinosa, Joaquin            Bates                  24.50     x25.70   3 
 19 McCarraher, Mark             St. Joseph's           27.88      25.85   1 
 20 Russo, Alfred                Bates                  26.00     x26.64   1 
 21 Page, Bryndon                St. Joseph's                     x26.81   1 
 22 Boucher, Matt                St. Joseph's                     x26.87   1 
 23 Valles, Matthew              Bates                  26.00     x26.88   2 
 24 Azulay, Jared                St. Joseph's           25.97     x27.20   2 
 25 Merrill, Jeff                St. Joseph's                     x27.42   1 
 26 Tritell, Alex                Bates                  26.50     x29.02   1 
 -- Tibbetts, Clyde              Unattached             24.93     X25.45   2 
 
Event 22  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cullenberg, E Kelton         Maine                8:34.66    8:35.80    9   
  2 Hannan, Tully                Bates                8:27.87    8:40.86    7   
  3 Phillips, Taylor             Maine                8:40.00    8:55.71    6   
  4 Sampson, Christian           Bates                8:49.23    9:01.43    5   
  5 Orach, Jesse                 Maine                8:56.00    9:04.47    4   
  6 Kerrigan, Don                Maine                8:56.00   x9:07.28  
  7 Dunn, Chris                  Southern Mai         9:18.58    9:14.94    3   
  8 Estrada, Andrew              Colby                9:25.61    9:28.83    2   
  9 Beals, Alex                  Southern Mai         9:30.00    9:35.95    1   
 10 Sipprelle, Stephen           Bates                8:52.00    9:36.25  
 11 Fournier, Andrew             Southern Mai         9:20.00    9:44.47  
 12 Tinker, Colton               Southern Mai         9:16.00   x9:50.35  
 13 D'Agostino, Nick             Colby                           9:52.57  
 14 Morey, Matthew               Southern Mai         9:42.00   x9:54.59  
 15 Dumont, Nolan                Colby                9:45.06    9:54.87  
 16 Epstein, James               Bates                9:45.00  x10:16.75  
 -- Bradley, Mike                Unattached           9:05.00   X9:05.24  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southern Maine  'A'                               3:27.40    3:27.93   2   9   
     1) Collins, Jeremy                 2) Ruginski, Jamie                
     3) Allen, Sheldon                  4) Chipman, Parker                
  2 Bates  'A'                                        3:19.00    3:30.39   2   7   
     1) Haeuser, Anthony                2) McCauley, Mark                 
     3) Levy, Ben                       4) LePage, James                  
  3 Colby  'A'                                        3:23.64    3:32.70   2   6   
     1) Brown, Chase                    2) Coffman, Charlie               
     3) Madigan, Sean                   4) Clarke, Kevin                  
  4 Southern Maine  'B'                               3:34.60   x3:34.66   1 
     1) Desmond, Kevin                  2) Walker, Christopher            
     3) Miller, Zach                    4) Gazzeloni, Julian              
  5 Maine  'A'                                        3:25.00    3:37.31   2   5   
     1) Anderson Jr, Steven             2) Caballero, Miguel              
     3) Martin, Tyler                   4) Slattery, Joseph               
  6 Colby  'B'                                        3:31.10   x3:41.37   1 
     1) Harris, Caleb                   2) Hyszczak, Dan                  
     3) Millman, Chris                  4) Sahlberg, Brett                
  7 Colby  'C'                                        3:41.14   x3:44.14   1 
     1) Ciccarelli, Dylan               2) Grant, Jamaal                  
     3) Henderson, Chris                4) Joseph, Nick                   
  8 Bates  'B'                                        3:35.00   x3:44.74   1 
     1) Jeffries, Patrick               2) Greenblatt, Logan              
     3) Nemeroff, Jake                  4) Saucier, Taylor                
  9 Bates  'C'                                        3:40.00   x3:52.50   1 
     1) Pan, Jia-Ahn                    2) Espinosa, Joaquin              
     3) Kenyon, Charley                 4) Cleaves, William               
 
Event 26  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maine  'A'                                        7:59.56    8:11.40    9   
     1) Nee, Liam                       2) Nee, Logan                     
     3) Moser, Alexander                4) Hardiman, Ryan                 
  2 Bates  'A'                                        8:10.00    8:23.00    7   
     1) Stansel, John                   2) Black-Ingersoll, Myles         
     3) Creedon, Michael                4) Barron, Nick                   
  3 Maine  'B'                                        8:05.00   x8:38.21  
     1) Fitzpatrick, Michael            2) Tudor, Michael                 
     3) Wilkinson, Darryl               4) Sroka, Mitchell                
 
Event 28  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wisener, John                Bates                  4.30m      4.30m   14-01.25   9   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
  2 Geldermann, Harry            Colby                  4.25m     J4.30m   14-01.25   7   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO   XO    O  XXX 
  3 Martel, Brian                Maine                  4.25m     J4.30m   14-01.25   6   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXO  XXO  XXX 
  4 St.Peter, Kyle               Maine                  3.80m      3.80m   12-05.50   5   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 
      PPP  PPP  PPP  XXO   XO    O    O    O  XXO  XXX 
  5 Turner, Ryan                 Southern Mai           3.38m      3.70m   12-01.50   4   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  6 Wall, Nicholas               Southern Mai           3.66m      3.60m   11-09.75   3   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
  7 York, Matthew                Maine                  3.35m     J3.60m   11-09.75   2   
     3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 
      XXO    O    O    O  XXO    O    O  XXX 
 
Event 30  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Martin, Tyler                Maine                  1.94m      1.99m    6-06.25   9   
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.99 2.04 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXO  XXP 
  2 Storey, Ryan                 Southern Mai           1.90m      1.93m    6-04.00   7   
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.99 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO   XO   XO  XXX 
  3 York, Matthew                Maine                  1.90m      1.88m    6-02.00   5.50
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXX 
  3 Gattereau, Craig             Southern Mai           1.87m      1.88m    6-02.00   5.50
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
  5 Roemer, Gregory              Maine                  1.83m      1.83m    6-00.00   4   
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
      PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O  XXX 
  6 Kremer, Detmer               Bates                             1.68m    5-06.00   3   
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 
        O    O   XO  XXO  XXX 
 -- Moore, Ethan                 Unattached             1.84m     X1.78m    5-10.00 
     1.54 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX 
 
Event 32  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Del Duca, Frank              Maine                             6.85m   22-05.75   9   
      6.62m  6.36m  6.52m  6.85m  PASS  PASS
  2 Ruginski, Jamie              Southern Mai           6.95m      6.62m   21-08.75   7   
      6.57m  6.44m  6.58m  6.15m  6.55m  6.62m
  3 Caballero, Miguel            Maine                  6.40m      6.58m   21-07.25   6   
      6.27m  FOUL  6.58m  6.39m  FOUL  6.34m
  4 Spofford, Isaiah             Bates                  6.33m      6.36m   20-10.50   5   
      5.87m  5.94m  6.15m  6.36m  PASS  PASS
  5 Anderson Jr, Steven          Maine                  6.50m      6.27m   20-07.00   4   
      6.07m  6.27m  5.97m  6.05m  5.88m  6.25m
  6 Grant, Jamaal                Colby                             6.04m   19-09.75   3   
      FOUL  6.04m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Martinez, Andrew             Colby                             5.84m   19-02.00   2   
      5.84m  5.67m  5.57m  5.42m  PASS  PASS
  8 Druskat, Ethan               Colby                             5.82m   19-01.25   1   
      5.82m  5.77m  5.66m  5.67m  5.56m  5.76m
  9 Murray, Darian               Maine                  6.10m     x5.78m   18-11.75 
      FOUL  5.46m  5.78m         
 10 Sahlberg, Brett              Colby                            x5.67m   18-07.25 
      5.65m  5.67m  5.61m         
 11 Williams, LeGeorge           Southern Mai           5.51m      5.01m   16-05.25 
      FOUL  4.98m  5.01m         
 -- England, Trevor              Unattached             7.10m     X6.58m   21-07.25 
      6.32m  6.58m  FOUL  6.49m  FOUL  FOUL
 
Event 34  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ruginski, Jamie              Southern Mai          14.52m     14.17m   46-06.00   9   
      13.75m  14.09m  14.06m  14.17m  13.72m  13.47m
  2 Meade, Nathaniel             Maine                 14.33m     14.04m   46-00.75   7   
      FOUL  14.04m  FOUL  13.57m  13.72m  FOUL
  3 Vincent, Emmanuel            Maine                 13.36m     13.77m   45-02.25   6   
      12.87m  FOUL  13.37m  13.16m  13.09m  13.77m
  4 Owumi, Justin                Colby                 13.48m     13.34m   43-09.25   5   
      13.34m  13.22m  FOUL  FOUL  13.18m  13.06m
  5 Spofford, Isaiah             Bates                 12.74m     13.21m   43-04.25   4   
      13.21m  13.01m  13.10m  PASS  PASS  PASS
  6 Murray, Darian               Maine                 12.67m     12.74m   41-09.75   3   
      12.43m  12.24m  FOUL  12.49m  12.31m  12.74m
  7 Williams, LeGeorge           Southern Mai          12.27m     12.17m   39-11.25   2   
      11.70m  FOUL  12.17m  FOUL  FOUL  PASS
  8 Joseph, Nick                 Colby                            12.08m   39-07.75   1   
      11.77m  11.68m  FOUL  11.59m  FOUL  12.08m
  9 Kremer, Detmer               Bates                            10.87m   35-08.00 
      10.87m  10.50m  FOUL  10.28m  10.14m  10.36m
 
Event 36  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 19.27m     19.36m   63-06.25   9   
      18.02m  18.88m  18.77m  18.78m  18.17m  19.36m
  2 Enos, Sean                   Bates                 16.48m     17.36m   56-11.50   7   
      16.56m  16.48m  17.36m  16.35m  FOUL  15.69m
  3 Margitza, Nick               Bates                 13.59m     14.22m   46-08.00   6   
      13.98m  13.71m  14.22m  FOUL  FOUL  12.65m
  4 Gilboy, John                 Colby                 14.50m     13.71m   44-11.75   5   
      13.42m  13.41m  13.45m  13.44m  13.38m  13.71m
  5 Ribero, Stephen              Southern Mai          13.91m     13.70m   44-11.50   4   
      13.61m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  13.70m
  6 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 12.85m    x12.75m   41-10.00 
      11.48m  12.44m  12.75m  12.25m  FOUL  FOUL
  7 Kofos, Zak                   Bates                 12.88m    x12.72m   41-08.75 
      12.41m  12.72m  12.63m  12.33m  FOUL  12.72m
  8 Vosteen, Tyler               Southern Mai          10.92m     11.64m   38-02.25   3   
      9.17m  11.64m  11.13m         
  9 Woodbury, Brian              Maine                 12.10m     11.45m   37-06.75   2   
      9.62m  11.45m  PASS         
 10 Stanton, Dustin              Southern Mai          11.30m     10.48m   34-04.75   1   
      10.48m  10.07m  10.42m         
 11 Donnell, Eddie               St. Joseph's           9.10m      8.44m   27-08.25 
      8.44m  8.42m  8.32m           
 12 Merrill, Jeff                St. Joseph's                      7.06m   23-02.00 
      6.84m  7.06m  FOUL         
 13 LaSonde, Chirstopher         St. Joseph's                      6.39m   20-11.75 
      FOUL  6.30m  6.39m           
 14 Travers, Robert              St. Joseph's                     x4.98m   16-04.25 
      4.39m  FOUL  4.98m         
 -- Adams, Wilson                Unattached            18.44m    X17.10m   56-01.25 
      FOUL  15.99m  16.19m  17.10m  FOUL  16.60m
 -- Moore, Ethan                 Unattached            16.00m    X15.52m   50-11.00 
      14.45m  14.65m  14.68m  FOUL  15.52m  FOUL
 
Event 38  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pless, David                 Bates                 18.45m     18.12m   59-05.50   9   
      15.60m  17.46m  17.69m  15.95m  18.12m  17.67m
  2 Enos, Sean                   Bates                 16.85m     16.82m   55-02.25   7   
      15.62m  16.25m  16.30m  15.52m  16.82m  16.46m
  3 Clark, Donald                Maine                 16.61m     16.78m   55-00.75   6   
      16.45m  16.78m  16.04m  16.02m  FOUL  FOUL
  4 Woodbury, Brian              Maine                 15.29m     15.05m   49-04.50   5   
      FOUL  FOUL  11.88m  15.05m  FOUL  FOUL
  5 Gilboy, John                 Colby                 14.50m     14.25m   46-09.00   4   
      13.15m  14.25m  FOUL  FOUL  FOUL  13.70m
  6 Margitza, Nick               Bates                 14.00m     14.18m   46-06.25   3   
      13.16m  FOUL  13.18m  13.33m  13.93m  14.18m
  7 Hill, Aubrey Joseph          Bates                 12.09m    x11.58m   38-00.00 
      11.58m  FOUL  FOUL  FOUL       
  8 Stanton, Dustin              Southern Mai          11.28m     11.42m   37-05.75   2   
      11.42m  10.06m  10.10m  10.25m  10.82m  FOUL
  9 Ruginski, Jamie              Southern Mai          10.66m     11.33m   37-02.25   1   
      10.86m  11.33m  10.03m         
 10 Vosteen, Tyler               Southern Mai          10.84m     10.70m   35-01.25 
      10.70m  FOUL  10.39m  10.09m  FOUL  10.58m
 11 Donnell, Eddie               St. Joseph's          10.93m     10.02m   32-10.50 
      10.02m  FOUL  9.58m         
 12 LaSonde, Chirstopher         St. Joseph's           8.87m      8.86m   29-01.00 
      8.86m  8.03m  8.57m         
 13 Merrill, Jeff                St. Joseph's                      8.27m   27-01.75 
      7.45m  7.68m  8.27m         
 14 Travers, Robert              St. Joseph's           6.63m     x6.60m   21-08.00 
      5.66m  FOUL  6.60m         
 -- Gagne, Justin                Maine                 16.97m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Adams, Wilson                Unattached            11.00m    X11.35m   37-03.00 
      10.84m  11.02m  11.35m         
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Maine                      239.50     2) Bates                     193   
    3) Southern Maine             120.50     4) Colby                      86   
    5) St. Joseph's (Me.)          16        6) Bowdoin                     3  

 
Related Links: