Colby third among NESCAC schools for all-academic

Contact: William Sodoma
Date: March 20, 2013

WATERVILLE, Maine --- Colby College finished third among the 11 schools in student-athletes honored for the New England Small College Athletic Conference Winter All-Academic Team.

The Mules had 95 student-athletes honored, trailing only Middlebury College (117) and Tufts University (107). Colby finished ahead of Williams College (90), Amherst College (88), Wesleyan University (87), Bowdoin College (77), Bates College (67), Connecticut College (66), Hamilton College (41), and Trinity College (35). 


Seniors Brittany Colford, Brian Desmond, Berol Dewdney, Laura Duff, John Gilboy, Kate Houser, Kareem Kalil, Nick Kondiles, Tom Letourneau, Abbott Matthews, Cory McGrath, Jacky McLaughlin, Kayleigh Monahan, Sarah Nalven, Adam Spierer, Leah Walpuck, and Trent Wiseman were all three-time NESCAC Winter All-Academic selections.

Individuals must have reached sophomore academic standing and have at least a 3.35 cumulative grade point average. The following student-athletes from Colby made the team:

Lizzie Anderson Women's Nordic Skiing Jr.       Etna, N.H.

Emily Arsenault             Women's Indoor Track & Field   Jr.       Branford, Conn.

Olivia Avidan  Women's Swimming & Diving    So.     Harrison, N.Y.

Annie Bacher                Women's Swimming & Diving Jr.       Santa Cruz, Calif.

Amelia Barnett  Women's Squash  Jr.       Carlisle, Mass.

Jeanne Barthold           Women's Alpine Skiing  So.     Lyme, N.H.

Josie Bazemore            Women's Swimming & Diving Sr.      Wayland, Mass.

Jayde Bennett Women's Basketball  Sr.      Lynn, Mass.

Max Bigler  Men's Ice Hockey  Jr.       Cheshire, Conn.

Jacob Billiar  Men's Ice Hockey  Sr.      Columbus, Ohio

Sarah Brockett             Women's Nordic Skiing Jr.       Randolph, N.H.

Brooke Chandor  Women's Basketball So.     Barrington, Ill.

Danny Chase               Men's Basketball                     So.     Weston, Conn.

Charlie Coffman  Men's Indoor Track & Field So.     Cohasset, Mass.

Brittany Colford  Women's Indoor Track & Field   Sr.      Epping, N.H.

Liam Connell Men's Swimming & Diving  So.     Lake Forest, Ill.

Kate Connolly               Women's Indoor Track & Field   Jr.       Needham, Mass.

Brendan Cosgrove  Men's Ice Hockey  Jr.       Exeter, N.H.

Jesse Coulon               Men's Basketball                     Jr.       Florence, Mass.

Kelsey Cromie              Women's Swimming & Diving Sr.      Morristown, N.J.

Heather Cronin             Women's Swimming & Diving Sr.      Foxborough, Mass.

Kaitlin Curran               Women's Indoor Track & Field   Jr.       Concord, Mass.

Matt Delaney Men's Ice Hockey  Sr.      Houston, Texas

Brian Desmond            Men's Indoor Track & Field Sr.      Ann Arbor, Mich.

Berol Dewdney             Women's Indoor Track & Field   Sr.      Putney, Vt.

John Dixon Men's Nordic Skiing Jr.       Shelburne, Vt.

Gabe Donahue             Women's Basketbal  Jr.       Cape Elizabeth, Maine

Anna Doyle  Women's Indoor Track & Field  So.     Winthrop, Maine

Laura Duff Women's Indoor Track & Field   Sr.      East Greenwich, R.I.

Claire Dunn                  Women's Indoor Track & Field   Sr.      Middletown, Conn.

John Eder  Men's Squash                          So.     West Hartford, Conn.

Devon Engle Women's Alpine Skiing  Jr.       Bend, Ore.

Anne Friedrich              Women's Swimming & Diving    So.     Ham Lake, Minn.

Leigh Fryxell  Women's Indoor Track & Field   Jr.       Simsbury, Conn.

Vincent Galea               Men's Swimming & Diving  So.     Bronx, N.Y.

Seth Gilbane                Men's Indoor Track & Field  So.     Providence, R.I.

John Gilboy                  Men's Indoor Track & Field  Sr.      Saco, Maine

Sam Glaisher               Men's Alpine Skiing So.     Steamboat Springs, Colo.

Chris Greenlee             Men's Indoor Track & Field        Jr.       Westminster, Mass.

Scott Harff  Men's Ice Hockey Sr.      Watertown, N.Y.

Emily Harper Women's Indoor Track & Field  So.     University Place, Wash.

CT Harris  Men's Indoor Track & Field        So.     Canaan, N.H.    

Chris Henderson          Men's Indoor Track & Field        Jr.       Kensington, Md.

Will Hochman  Men's Squash                         Jr.       Brooklyn, N.Y.

Katie Houser  Women's Alpine Skiing             Sr.      Marblehead, Mass.

Kimberly Johnson         Women's Swimming & Diving Jr.       Wilmette, Ill.

Kareem Kalil  Men's Basketball                     Sr.      Southborough, Mass.

Ally Kane Women's Ice Hockey Sr.      Montpelier, Vt.

Ginny Keesler  Women's Indoor Track & Field  Sr.      Concord, Mass.

Kate Kimball  Women's Indoor Track & Field  So.     Kentfield, Calif.

Nick Kondiles  Men's Ice Hockey  Sr.      Lake Forest, Ill.

Shannon Kooser  Women's Swimming & Diving  Jr.       River Forest, Ill.

Emmie Lai Women's Swimming & Diving  So.     Chatham, N.J.

Eva Lauer  Women's Indoor Track & Field  So.     Wellesley, Mass.

Ben Lester Men's Indoor Track & Field        So.     Medfield, Mass.

Tom Letourneau           Men's Indoor Track & Field        Sr.      Dayton, Maine

Kayla Lewkowicz           Women's Swimming & Diving  Jr.       Hopkinton, Mass.

Morgan Lingar              Women's Indoor Track & Field   Sr.      Danville, N.H.

Caitlyn Lyons                Women's Indoor Track & Field   So.     Morristown, N.J.

Megan MacKenzie        Women's Indoor Track & Field   So.     Lafayette, Calif.

Kate MacNamee          Women's Indoor Track & Field   Jr.       Rye, N.H.

Craig Marshall              Men's Alpine Skiing  So.     Carrabassett Valley, Maine

Arjumand Masood        Men's Squash                         Sr.      Islamabad, Pakistan

Abbott Matthews Women's Indoor Track & Field  Sr.      Wilson, N.C.

Will McCarthy  Men's Indoor Track & Field        So.     Monroe, Conn.

Maeve McGovern  Women's Nordic Skiing             Jr.       Stowe, Vt.

Cory McGrath  Men's Ice Hockey Sr.      Yarmouthport, Mass.

Jacky McLaughlin         Women's Basketball  Sr.      Medfield, Mass.

Martha Mesna Women's Swimming & Diving  Jr.       Edina, Minn.

Matt Mignon Men's Basketball So.     Skillman, N.J.

Kayleigh Monahan Women's Swimming & Diving  Sr.      Westport, Conn.

Morgan Monz Women's Swimming & Diving  Jr.       North Haven, Conn.

Sarah Nalven  Women's Swimming & Diving  Sr.      Brookline, Mass.

Jordan Nathan              Men's Ice Hockey  So.     Upper Saddle River, N.J.

Shelby O'Neill Men's Swimming & Diving        So.     Corfu, N.Y.

Sam Parker Men's Ice Hockey  So.     Cambridge, Mass.

Kate Parsons  Women's Basketball                 So.     Hampden, Maine

Molly Parsons Women's Squash Sr.      New Canaan, Conn.

Will Randall Men's Alpine Skiing  Jr.       Old Saybrook, Conn.

Meredith Reynolds Women's Ice Hockey Sr.      Marion, Mass.

Cassady Roberts Women's Alpine Skiing             Sr.      Steamboat Springs, Colo.

Carly Rushford              Women's Swimming & Diving Sr.      Potomac, Md.

Brett Sahlberg Men's Indoor Track & Field        So.     Duxbury, Mass.

Layne Schwab Women's Indoor Track & Field Sr.      South Burlington, Vt.

Roy Simpson III Men's Squash                         Jr.       Newton Square, Pa.

Adam Spierer  Men's Swimming & Diving Sr.      Bedford, N.H.

Jared Supple Men's Nordic Skiing  Sr.      Richmond, Vt.

Noah VanValkenburg Men's Swimming & Diving        Sr.      West Bloomfield, Mich.

Leah Walpuck  Women's Swimming & Diving Sr.      Bethesda, Md.

Bethany Weitzman        Women's Indoor Track & Field Jr.       New York, N.Y.

Rosie Wennberg           Women's Swimming & Diving Sr.      Cape Elizabeth, Maine

Paul Wennberg  Men's Swimming & Diving        So.     Cape Elizabeth, Maine

Trent Wiseman  Men's Indoor Track & Field        Sr.      Tampa, Fla.

Ray Zeek Men's Ice Hockey  So.     Wallingford, Conn.

Brittney Ziebell Women's Alpine Skiing  Jr.       Bedford, N.H.